Na zajęciach wykładowca zapytał słuchaczy: “Jaka jest główna cecha inteligentnej kobiety?”. Padło wiele odpowiedzi, ale żadna z nich nie była poprawna

Wykładowca zapytał słuchaczy: “Jak myślicie, jaką kobietę można nazwać inteligentną?”.

Wszyscy milczeli, przeglądając obrazy w swoich głowach – od swoich matek i pierwszych nauczycieli po słynne aktorki i żony prezydentów. Wykładowca czekał na odpowiedź. Z widowni odezwały się głosy:

– Ta, która uszczęśliwia swoje dzieci i męża.

– Ta, która podejmuje właściwe decyzje.

– Ta, która nie śmierdzi w pracy (śmiech publiczności).

– Ta, która nie zadziera z głupcami (znowu śmiech).

– Ta, która zarabia więcej niż jej mąż.

Oglądałam ten wykład na kasecie. Gdybym była na widowni, odpowiedziałabym: “Cierpliwa”. Nie wymyśliłam tego sama, przeczytałam to w książce mądrego pisarza.

Cierpliwość to wytrzymałość i kontrola, to umiejętność siedzenia w zasadzce i czekania, to umiejętność przetrwania złych czasów, odczuwania pragnienia, głodu, dyskomfortu. Nawet ziemniak nie wyrośnie bez cierpliwości, a róża nie zakwitnie. Co możemy powiedzieć o relacjach z innymi…

Nie zawsze trzeba o coś walczyć. Czasami trzeba być cierpliwym, aby je zdobyć. Mądra kobieta jest spokojna i zrównoważona. Nikt nie wspomniał o tej wersji. Co druga osoba wspomniała o pieniądzach i bogactwie. Ale nie każdy uważa, że pieniądze równają się szczęściu.

Niektórzy ludzie chcą majsterkować w laboratorium, podczas gdy inni chcą tańczyć na scenie. Każdy ma swoje własne szczęście. Aby robić to, co cię interesuje, tu i teraz, naprawdę potrzebujesz umysłu.

Wykładowca uśmiechnęła się i zacytowała wers z Sartre’a:

“Inteligentni ludzie nigdy się nie złoszczą, agresja implikuje ograniczenia”.

Czasami trzeba się zezłościć, aby uporządkować sprawy, przejść na nowy poziom rozwoju. Gniew jest jak paliwo. To niepogodzenie się z tym, co jest. Pragnienie czegoś więcej, czegoś nowego.

Ale w relacjach z ludźmi złość nie ma sensu. Trzeba szukać “swoich” ludzi, a nie być przytłoczonym negatywnymi emocjami.

Kiedy ludzie mówią, że dana osoba jest dobrze osadzona w życiu, mają na myśli wysoką pozycję społeci wygodne mieszkanie. Ale ustatkowanie nie polega przede wszystkim na pieniądzach i majątku. Chodzi przede wszystkim o brak irytacji i złości.

Wiele osób dzieli się z nami swoimi historiami, aby dowiedzieć się, co inni o tym myślą. Jeśli masz swoją opinię lub sugestię dotyczącą tej historii, proszę napisz ją w komentarzach na Facebooku.  

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *