3 powody, dla których nie powinieneś rozwiązywać problemów innych

Wiele osób stara się pomagać swoim bliskim i rodzinie.

Jednak nie zawsze jest to tak pomocne, jak może się wydawać na pierwszy rzut oka.

Staramy się, aby nasi bliscy mogli uniknąć cierpień lub kłopotów, ale ostatecznie może to im tylko zaszkodzić.

Sytuacje, gdy inni potrzebują pomocy lub nie radzą sobie ze swoimi problemami, nie zawsze niosą ze sobą tylko negatywy. Osoba w takiej sytuacji znajduje wewnętrzną siłę i ujawnia cały swój potencjał, a pomoc z zewnątrz tylko temu przeszkadza.

Pomocy potrzebują ludzie, którzy nie mogą sami o siebie zadbać fizycznie lub psychicznie. Dotyczy to dzieci i osób z zaburzeniami, które czynią ich zależnymi od otoczenia.

Oto trzy główne powody, dla których nie powinno się rozwiązywać cudzych problemów.

  1. Tłumisz ich wytrzymałość i pomysłowość

Wszyscy od urodzenia nie znamy odpowiedzi na wiele pytań. Przez życie uczymy się, rozwiązujemy problemy, znajdujemy właściwe rozwiązania. Wszystko to składa się na nasze doświadczenie i praktykę, które później pomagają lepiej się orientować i działać.

Jedyny sposób, by rozwinąć w sobie umiejętność radzenia sobie z trudnymi sytuacjami – to zmierzyć się z nimi twarzą w twarz. Tak, przerzucenie rozwiązania na kogoś innego byłoby znacznie wygodniejsze, ale w ten sposób tracisz pewność w swoich siłach i stajesz się zależny.

  1. To hamuje rozwój i powoduje zależność Ten aspekt jest ściśle związany z poprzednim. Jeśli ktoś prosi cię o pomoc, na pewno zrobi to jeszcze raz. Taka osoba przestaje myśleć racjonalnie, wiedząc, że ty to za nią zrobisz. Przez twoją pomoc rozwój człowieka jako osobowości ulega zahamowaniu: emocje, uczucia i zachowanie również jakby zatrzymują się na jednym poziomie.

Z czasem takie osoby stają się agresywne i wymagające, przyzwyczaiły się, że wszyscy są im coś winni. Najgorsze jest to, że w ogóle nie doceniają twojej pomocy, a traktują to jako coś oczywistego. Z czasem i szacunek do tego, co robisz, również znika. Osoba ta po prostu nie rozumie złożoności całej sytuacji, ponieważ nigdy się z nią nie zmierzyła. Sama myśl o potrzebie pracy wywołuje u nich dyskomfort. A to prowadzi do egoizmu i bezczelności. Rzadko osiągają własne cele.

  1. Czy naprawdę wiesz, co będzie dla nich lepsze? To jedna z głównych przyczyn, dla których nie powinieneś rozwiązywać problemów innych. Przecież nie wiesz, co będzie lepsze dla tej osoby. Wszyscy myślimy, wychodząc z własnych sądów i światopoglądu. Jeśli coś jest dobre dla ciebie, to nie oznacza, że będzie korzystne dla kogoś innego.

Każdy z nas ma swoją ścieżkę życiową. I ta ścieżka powinna przynosić zadowolenie, pomagając stawać się lepszą wersją siebie.

Mam nadzieję, że to zmusi cię do kilkukrotnego przemyślenia, zanim zaczniesz pomagać innym. Nie chodzi tu o codzienne sprawy, ale właśnie o umiejętność rozwiązywania problemów i znajdowanie wyjścia z trudnych sytuacji.

Najlepszym, co możesz zrobić dla tej osoby, jest twoje wsparcie.

Wiele osób dzieli się z nami swoimi historiami, aby dowiedzieć się, co inni o tym myślą. Jeśli masz swoją opinię lub sugestię dotyczącą tej historii, proszę napisz ją w komentarzach na Facebooku.  

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *