Czasami ludzie próbują uszczęśliwić wszystkich, tylko nie siebie.

Czasami ludzie próbują uszczęśliwić wszystkich, tylko nie siebie.

Wyobrażasz sobie, że dając siebie i swój czas innym, sam stajesz się lepszy. Niestety, w ten sposób szkodzisz nie tylko sobie, ale i osobie, której próbujesz pomóc.

Z czasem to może nawet prowadzić do rozczarowania. Ludzie zaczną traktować twoją pomoc jako coś oczywistego, a ty przestaniesz otrzymywać w zamian słowa podziękowania.

Życie jest zbyt skomplikowane, więc nie można od razu oceniać wszystkich. Ale są ludzie, którzy po prostu zaczynają wykorzystywać twoją dobroć. Wszyscy mamy problemy i przechodzimy trudne chwile, ale te momenty czynią nas silniejszymi i bardziej doświadczonymi, szczególnie jeśli sami rozwiązujemy problemy.

Nie uciekaj od siebie Poświęcenie często szkodzi nam samym. Człowiek przestaje żyć własnym życiem, a czasami nawet poświęca własne zainteresowania dla innych. To nie jest zła cecha, gdyby ludzie nie nadużywali dobroci innych.

Bywa też, że pomagając pewnej osobie, skupiasz się na jej życiu i zapominasz o sobie. A kiedy potrzebujesz wsparcia, nikogo nie ma obok. Wszyscy przyzwyczaili się do tego, że jesteś silny i poradzisz sobie z problemami.

Ludzie często zaczynają pomagać innym, by zapomnieć o własnych problemach. W ten sposób próbujemy uciec w cudzą rzeczywistość, by nie brać odpowiedzialności za własne życie. Zanim zaczniesz pomagać innym, naucz się pomagać sobie. W samolocie pasażerowie zakładają maskę najpierw na siebie, a potem na innych. Tylko tak to działa.

Unikaj zależności w relacjach. Zgódź się z tym, że życie innych ludzi nie zależy od ciebie, tylko od nich samych. Im bardziej będziesz wtrącać się w ich sprawy, tym większą szkodę wyrządzisz sobie i otoczeniu.

Inni mają prawo wybierać Często, kiedy pomagamy innym, próbujemy dać rady lub postępujemy tak, jak uważamy za stosowne. Ale to nie jest właściwe. To, co jest dobre dla ciebie, nie zawsze będzie takie dla innych. Każdy człowiek ma swoją drogę i nie mamy prawa zmieniać jej biegu, bo tak uważamy, że będzie lepiej.

Zgódź się, jeśli ktoś będzie ciągle podejmować decyzje za nas, to już nie będzie nasza droga. Uświadomiwszy to sobie – zejdziemy z tej ścieżki.

Czasami nasze pragnienie pomocy pozbawia osobę samodzielności. Staje się ona całkowicie bezradna, bo nie może podjąć decyzji samodzielnie.

Pomagamy innym i oczekujemy podziękowań, ale nie zawsze je otrzymujemy. I to nie dziwi. Nasze działania mogą tylko zaszkodzić. Nie zawsze nasza pomoc przynosi pozytywne owoce.

Pozwól osobie popełniać błędy i zdobywać gorzkie doświadczenie. To właśnie nauczy tę osobę. Nie ma lepszego nauczyciela niż życie. To pomaga nam rosnąć i osiągać sukcesy w przyszłości.

Za każdym razem, gdy będziesz chciał wziąć ster cudzego życia w swoje ręce, pamiętaj, że w ten sposób pozbawiasz osobę prawa do jej własnej walki.

Wiele osób dzieli się z nami swoimi historiami, aby dowiedzieć się, co inni o tym myślą. Jeśli masz swoją opinię lub sugestię dotyczącą tej historii, proszę napisz ją w komentarzach na Facebooku.  

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *