Prosty sposób na oczyszczenie kuchenki gazowej z sadzy i tłuszczu za pomocą środków domowych.

Idealnie czysta kuchenka to wizytówka każdej gospodyni. Specjalistyczne działy w sklepach pełne są chemii, ale przypomnijmy sobie o tradycyjnych środkach, z których korzystały nasze babcie. Z pewnością w każdym domu i dziś znajdzie się kwas cytrynowy, kawałek mydła, ocet, soda czy amoniak. Z pewnością lekko naruszymy tradycyjne metody, ponieważ mało prawdopodobnym jest aby umyć brudną kuchenkę bez pomocy proszku czy mydła.

ETAPY PRACY:

Wygodne jest czyszczenie elementów w tej kolejności:
-kratka,
-fajerka,
-płyta kuchenna,
-piekarnik.

Myjemy kratkę:

Płyty są wyposażone w ruszt ze stali emaliowanej i żeliwa. Te pierwsze są łatwiejsze w pielęgnacji, ale pod ciężkimi patelniami mogą się zginać, z czasem szkliwo pęka. Kraty żeliwne są mocniejsze, ale trudniej jest usunąć zanieczyszczenia z tego porowatego materiału.

Przed czyszczeniem ruszt należy namoczyć w gorącym roztworze mydła. Wkładamy ruszt do wanny, zalewamy roztworem mydła. Pozostawiamy na kilka godzin. Po zmoczeniu sadzy usuwa się ją gąbką z proszkiem. Następnie kratkę należy umyć i wytrzeć. Czyścimy palniki i uchwyty.

Jeśli części palników są bardzo brudne, namocz je w roztworze mydła. Następnie nałóż na powierzchnię dowolny środek czyszczący i pozostaw na około 20 minut. Przetrzyj części szczoteczką do zębów lub gąbką, spłucz i osusz. Lepiej nie używać proszku do palników, ponieważ resztki mogą pozostać w otworze palnika.

Wszystkie te manipulacje można wykonać za pomocą wyjmowanych uchwytów. Jeśli uchwyty nie zostaną oczyszczone, nałóż na nie mydło i pozostaw na chwilę, aby zanieczyszczenia zmiękły. Usuń szczoteczką do zębów lub ściereczką.

Usuwamy sadzę z panelu:

Do czyszczenia płyty kuchennej nie można użyć metalowych myjek, mogą one uszkodzić szkliwo. Z tego samego powodu nie należy stosować proszków ściernych. Wszystkie tradycyjne metody oczyszczania opierają się na zdolności kwasów i zasad do niszczenia struktury molekularnej ciał stałych. W naszym przypadku alkalia są reprezentowane przez mydło do prania i sodę, kwasy-kwas cytrynowy i ocet:

z wody i sody przygotowuje się mieszaninę o konsystencji podobnej do gęstej zawiesiny;
roztwór mydła otrzymuje się z wiórów całego kawałka mydła do prania zmiękczonego w gorącej wodzie;
do czyszczenia za pomocą kwasu stosuje się 9-procentowy ocet i kwas cytrynowy.

Każdy z tych preparatów nałóż na powierzchnię płyty kuchennej na chwilę, a następnie usuń wilgotną ściereczką. Zwykle wystarczy 20-30 minut, aby substancja czynna zareagowała z zanieczyszczeniami.

Myjemy piekarnik:

Sól, soda i woda dobrze rozpuszczają tłuszcz: tę mieszaninę nakłada się na ściany i dno piekarnika na noc. Następnego ranka mieszaninę usuwa się mokrą gąbką.

Mydło nadaje się również do czyszczenia piekarnika. Konieczne jest nałożenie gęstego roztworu na ściany i zamknięcie drzwi na 20 minut. Możesz również włożyć do piekarnika blachę do pieczenia z roztworem mydła i podgrzać do 100 stopni. Po odparowaniu płynu spłucz zmiękczony tłuszcz i mydło ciepłą wodą. Inną opcją jest potraktowanie ścian piekarnika amoniakiem, zamknięcie na kilka godzin, a następnie umycie i wytarcie. Amoniak dobrze rozpuszcza tłuszcz. Ale ze względu na ostry zapach ta metoda nie jest odpowiednia dla wszystkich gospodyń domowych.

Nie chcemy negować preparatów czyszczących sprzedawanych w sklepach, jedynie zachęcić do próbowania starszych metod, które przechodzą z pokolenia na pokolenie.

Wiele osób dzieli się z nami swoimi historiami, aby dowiedzieć się, co inni o tym myślą. Jeśli masz swoją opinię lub sugestię dotyczącą tej historii, proszę napisz ją w komentarzach na Facebooku.  

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *