“Jeśli zaczynasz od poświęcenia się dla tych, których kochasz, skończysz z nienawiścią do tych, którym siebie poświęciłeś.”

“Jeśli zaczynasz od poświęcenia się dla tych, których kochasz, to skończysz nienawiścią do tych, którym się poświęciłeś.”

George Bernard Shaw

Całkowicie zgadzam się z tym stwierdzeniem. We wszystkim musi istnieć granica. Oczywiście, powinniśmy dbać o innych, o bliskich, ale nie powinniśmy sobie szkodzić. Jeśli osoba zbyt wiele troszczy się o los innych ludzi, to w przyszłości czekają ją dwa scenariusze:

Będzie częściej chorować, ponieważ zrozumie, że tylko w ten sposób może otrzymać opiekę i troskę od innych. W końcu cały czas wszyscy liczą na jej opiekę i wsparcie. Nikt nie myśli o tym, że ta osoba również może mieć problemy i własne troski. Ta osoba jest po prostu służącą dla innych, która spełnia wszystkie ich zachcianki. Może również dojść do innego rozwoju wydarzeń. Osoba nadal robi wszystko dla innych, ale nie rozumie, dlaczego nikt nie wyraża jej wdzięczności. Wtedy ta osoba zaczyna się obrażać na wszystkich, sama nie rozumiejąc, że problem tkwi w niej. Ponieważ sama nauczyła swoich bliskich nieodmownej pomocy. Jeszcze większa uraza pojawia się wtedy, gdy tej osobie naprawdę potrzebna jest pomoc, a nikt nie spieszy z wsparciem. Naturalnie, wszystkich innych to bardzo irytuje. Osoba będzie słyszeć od bliskich: “Nie prosiliśmy cię o to”, “Po co to było robić”. Będzie się obrażać jeszcze bardziej i tak w kółko.

W każdym przypadku nadmierne troszczenie się i opieka niszczą relacje między bliskimi ludźmi.

Czy wykazujesz nadmierną troskę o innych?

Wiele osób dzieli się z nami swoimi historiami, aby dowiedzieć się, co inni o tym myślą. Jeśli masz swoją opinię lub sugestię dotyczącą tej historii, proszę napisz ją w komentarzach na Facebooku.  

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *