“Życie jest zbyt krótkie”: 3 zadziwiające cytaty Richarda Gere’a

Richard Gere zagrał w wielu udanych filmach, a talent i charyzma uczyniły go jednym z najbardziej rozpoznawalnych i popularnych aktorów. Zdobył wiele nagród i jest znany ze swojej aktywnej postawy obywatelskiej oraz działalności charytatywnej, związanej z ochroną praw człowieka i pomaganiem potrzebującym.

Nie marnuj myśli na przeszłość.

Tak często tracimy czas na przeszłość, jak gdybyśmy mogli cokolwiek w niej zmienić. Za każdym razem, gdy myślisz o dawnej piękności, minionych sukcesach lub porażkach, zdradzasz swoje teraźniejsze i przyszłe ja. Dorosły człowiek to taki sam dziecko, tylko dzieci marzą o przyszłości, a dorośli – o przeszłości. W tym cała tragedia! Marzenia dzieci o przyszłości mogą stać się rzeczywistością, a marzenia o przeszłości – nigdy. Nigdy już nie będzie tak, jak dawniej, i im szybciej to zrozumiesz, tym więcej czasu pozostanie ci na przyszłość.

Paradoks przeszłości polega na tym, że im więcej o niej myślisz, tym bardziej niszczysz teraźniejszość i pozbawiasz się przyszłości. Co się stanie, jeśli wyjdę na ulicę, uderzę w słup i zamiast po prostu iść dalej, patrzeć na boki, będę iść, oglądając się za siebie i myśląc, jak głupio uderzyłem w niego? Prawdopodobnie uderzę gdzieś jeszcze raz, być może nawet gorzej, zanim zrozumiem, że patrzenie wstecz na przeszłość jest bezsensowne.

A jeśli spotkam dziewczynę na ulicy, podejdę do niej, a ona odmówi poznania? Będę szedł ulicą, obracając się, patrząc na nią i żałując, nie zauważając, ile pięknych dziewcząt jest wokół. Z życiem jest to samo: im więcej przeszłości, tym mniej przyszłości.

Życie odbiera tym, którzy stoją w miejscu.

“Jak wyglądałby idealny świat dla wszystkich ludzi? Gdyby każdemu człowiekowi, niezależnie od tego, czym się zajmuje i gdzie się urodził, przychodziło codziennie pismo z ‘możliwościami’. Chcesz przeprowadzić się na wieś? Proszę bardzo! Chcesz zajmować się ulubionym zajęciem? Świetnie, po prostu otwórz kopertę! Ale w naszym świecie ci, którzy siedzą cicho i nic nie robią, nie tylko dostają mniej, ale i tracą to, co mieli. Życie odbiera tym, którzy stoją w miejscu – to główne zasada życiowa. Jest gorzka, ale prawdziwa” – Richard uważa, że wszystkie pragnienia, jakie ma człowiek, nikt i nigdy nie zrealizuje za niego. Wszystko zależy tylko od nas.

Rozumiecie, ludzie mają ogromną ilość pragnień, które naprawdę uczyniłyby ich życie lepszym, i wiedzą o tym. Co odróżnia tych, którym życie weźmie w swoje łapska od tych, którzy będą szczęśliwi? Różnica jest tylko jedna. Pierwsi będą szukać powodów, dlaczego nie warto czegoś robić. I znajdą! “Wiek, nie ten czas, nie to miejsce, nie ta pogoda” – wszystkie te wymówki. Ci drudzy będą szukać argumentów za tym, dlaczego warto to robić. I znajdą! Oto cała różnica: w wyborze jednej z opcji, a potem działa mózg. Mózg to niesamowita rzecz, której mocy do dziś nie poznaliśmy – potrzebuje tylko drogi. Jeśli powiesz “stop”, znajdzie sto powodów, dlaczego nie masz szans. Jeśli powiesz “zaczynamy”, zrobi wszystko, abyś zdobył to, co przyniesie ci szczęście.

Życie kryje się w drobiazgach, a tragedia polega na porównywaniu siebie z innymi.

Życie – to drobiazgi. Życie jest w – ulubionej książce, urokliwej uliczce, wspaniałym winie i smacznym obiedzie. W spontanicznych, zupełnie niezaplanowanych, ale głębokich wieczornych rozmowach. Czerpanie radości z życia to sztuka, którą trzeba kształcić od najmłodszych lat! Każdy z nas może łatwo zasmucić się życiem – powodów jest mnóstwo, ale umieć czerpać radość z życia – to sztuka silnych. Sztuka zanurzenia się w to, co się lubi, i krzyknąć: “Jak się cieszę z tego i nie wstydzę się tego!”. Przyznać się przed sobą do swoich słabości, miłości do smacznego i pięknego, użytecznego i szkodliwego, nauczyć się nie obwiniać siebie za to i cieszyć się. Życie jest zbyt dynamiczne i krótkie, aby obwiniać siebie za to. No i czy to w ogóle słabości, jeśli sprawiają, że jesteś szczęśliwszy?

Nie porównuj swojego życia z życiem “udanych” i “bogatych”, to tylko niszczy twoje własne. Pokazują nam garstkę tych, którzy zbudowali udany biznes, a my myślimy, że nasze życie było jakoś nie tak, nie zrozumieliśmy czegoś, gdzieś nie dość się postaraliśmy. Ale ich wysiłkom sprzyjała tylko szczęśliwa okoliczność. Spójrzmy na drugą stronę “sukcesu”: dlaczego nie pokazują nam tysięcy tych, którzy nie odnieśli sukcesu? Ich przecież jest znacznie więcej. Milionerzy smakują wina tak samo, jak my. Słuchają muzyki tymi samymi uszami, co my. Oglądają te same filmy, co my, i czerpią przyjemność z tych samych drobiazgów, co my. Czy więc warto zadręczać się tym, że nie spadło ci szczęście? Żyć jest zbyt krótko, aby przejmować się tym.

Wiele osób dzieli się z nami swoimi historiami, aby dowiedzieć się, co inni o tym myślą. Jeśli masz swoją opinię lub sugestię dotyczącą tej historii, proszę napisz ją w komentarzach na Facebooku.  

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *