Co należy pamiętać o wpływie ojca na dziecko

O roli i znaczeniu mężczyzny w procesie wychowawczym mówi się obecnie bardzo dużo. Trudno wychować pełnowartościową osobowość, czy to chłopca czy dziewczynkę, bez męskiego wpływu.

Niestety, niektórzy mężczyźni są przekonani, że opieka i wychowywanie dzieci to nie męska sprawa. To przekonanie jest głęboko błędne. Można być troskliwym, delikatnym ojcem i silnym, męskim mężczyzną jednocześnie. Najlepiej jest, gdy ojciec angażuje się w proces opieki i wychowania dziecka od momentu jego narodzin, jeśli tego nie robi i pozostawia wszystkie troski żonie, istnieje ryzyko, że to ona na zawsze pozostanie główną w kwestiach wychowania, co oznacza, że dzieci będą czuły się pozbawione ojcowskiej uwagi.

Wielu mężczyzn jest przekonanych, że ich głównym zadaniem w rodzinie jest zarabianie pieniędzy. Oczywiście, zapewnienie i ochrona rodziny to najważniejsza funkcja mężczyzny, ale nie należy zapominać, że ojcostwo jest równie ważne i znaczące dla kształtowania pełnowartościowej i udanej osobowości.

Podstawową rolą ojca jest być przyjacielem, nauczycielem, wzorem. Tylko w procesie codziennej komunikacji ojciec może pokazać dziecku świat mężczyzny.

Tak córka nauczy się rozumieć ludzi płci przeciwnej. Córka stara się być podobna do mamy, ale głównym kryterium sukcesu będzie ocena ojca. To pierwszy ważny mężczyzna w jej życiu. Pomoże córce stać się pewną siebie, komplementując ją, zachwycając się jej sukienką, fryzurą, a gdy dorośnie ojciec po prostu musi pokazać, że ceni jej zdanie, dobrze odnosi się do przyjaciół.

Chłopiec naśladuje zachowanie ojca. Tata to żywy przykład męskiej, silnej osoby, która nie tylko przyjdzie z pomocą w trudnej chwili, ale także podpowie właściwe rozwiązanie, wesprze, pochwali. Chłopiec, starając się być podobny do ojca, uświadamia sobie wagę bycia hojnym i męskim, brania odpowiedzialności i rozumienia znaczenia swoich działań. Maluchy lubią przechwalać się przed rówieśnikami siłą, zawodem swojego ojca. Chcą, aby wszyscy widzieli, że mają niezawodną ochronę, co podnosi ich status wśród rówieśników.

Okoliczności, w których dziecko nie miało ojca, zostawią ślad na całe jego życie. Takiej osobie będzie trudno wychowywać własne dzieci, ponieważ nie miał wzorca zachowania mężczyzny w rodzinie i będzie musiał wszystkiego nauczyć się sam.

Czasami zdarza się, że mężczyźni próbują realizować w synu, a czasami i w córce, swoje marzenia, na przykład wychować profesjonalnego sportowca lub matematyka, nie biorąc pod uwagę, że dziecko może nie mieć do tego zdolności czy nawet po prostu chęci. W rezultacie dziecku coś nie wychodzi, ojciec zaczyna je poprawiać, krytykować i ostatecznie się złości. Dziecko ma wrażenie, że jest winne, na niczym się nie zna, i że jego ojciec też tak myśli. Rezultatem takiej komunikacji jest niska samoocena dziecka. Ważne jest, aby pamiętać, że pochwała jest o wiele ważniejsza i skuteczniejsza w procesie wychowawczym niż poprawki i wskazówki.

Mężczyźni muszą nauczyć się kontrolować swoje uczucia, w żadnym wypadku nie wyrażać swojego irytacji w formie drwin, ponieważ w takim przypadku dziecko będzie czuło się upokorzone i niepewne siebie.

Ojciec jest ważny na wszystkich etapach rozwoju dziecka, ale nie zamiast matki, a razem z nią. W świadomości dzieci ich rodzice są nierozłączni. Im częściej ojciec komunikuje się z dzieckiem, tym silniejsza emocjonalna więź między nimi, co z kolei budzi w mężczyźnie bardzo głęboką przywiązanie, które jest bardzo ważne zarówno dla pozytywnych i owocnych relacji między ojcem a dzieckiem, jak i dla osobowości samego mężczyzny.

Czy zgadzasz się z tym, że mężczyzna odgrywa ważną rolę w wychowaniu dziecka?

Wiele osób dzieli się z nami swoimi historiami, aby dowiedzieć się, co inni o tym myślą. Jeśli masz swoją opinię lub sugestię dotyczącą tej historii, proszę napisz ją w komentarzach na Facebooku.  

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *