Jest typ ludzi, którym nie można pomagać

Jest typ ludzi, którym nie można pomagać. Nawet na pytania nie można im odpowiadać. Nawet na pytanie “która godzina” nie należy odpowiadać.

Ponieważ potem zostaniesz oskarżony i zrzucone zostanie na ciebie odpowiedzialność za wszystkie ich problemy. Za całe ich życie.

To nieudacznicy, ale nie zwykli, lecz tak zwane “złe ofiary”. Zawsze narzekają, zawsze są urażeni i niezadowoleni. Zawsze obwiniają innych, zwykle tych, którzy są obok, za swoje nieszczęścia. Zazdroszczą cudzemu sukcesowi, malują swoje życie w ponurych barwach, opowiadają, jak są nieszczęśliwi. Ale zawsze winny jest ktoś inny. Ten, kto jest obok.

Dacie szklankę wody w upalny dzień takiej osobie, która umiera z pragnienia – ona potem powie, że woda była zbyt zimna. Źle. Po tej wodzie zachorowała i do tej pory choruje.

Albo powie, że ta woda przyniosła nieszczęście.

I w ogóle, jesteś skąpy. Dałeś szklankę wody. To wszystko, czym możesz pomóc osobie w trudnej sytuacji.

A ta woda się rozlała i zniszczyła strój ofiary. To przez ciebie, oczywiście. Nieodpowiednia szklanka i zbyt płynna woda.

No a jeśli odpowiedziałeś, która godzina, to teraz będziesz dożywotnio winny za spóźnienia tej osoby. Za to, że odpowiedziałeś brutalnie, niedelikatnie. Za to, że intonacja była szydercza. Za to, że masz zegarek, a ofiara nie ma. Za to, że bezczelnie przywłaszczyłeś sobie prawo wskazywania czasu innym. A tak naprawdę było o minutę więcej czasu!

Można długo opowiadać, w czym cię oskarżą. Zrujnowane życie ofiary i jej cierpienia teraz na twoim sumieniu. I będzie trwało to całe życie.

Czy nie zauważyłeś, że wszyscy już dawno uciekli od tej postaci? Oprócz tych, w których wpił się jak kleszcz, obwiniając ich o swoje niepowodzenia? Teraz też w ciebie się wpił. Szklanka wody i “która godzina” – zwykłe sztuczki rozbójników.

Dlatego pomaganie takim ludziom jest drogie.

Uniknięcie kontaktu nie zawsze jest możliwe. Ale zawsze winny będziesz ty. I płaczliwym głosem zła ofiara oskarży cię o swoje nieszczęścia. Nazywając nieszczęściami zwykłe wydarzenia życia, przez które wszyscy przechodzimy. Tak więc szklankę wody trzeba będzie dać. Odmówić nie można.

I odmowy też nie wybaczą, oczywiście. I całe życie będą cię oskarżać o to, jak odmówiłeś szklanki wody.

Wiele osób dzieli się z nami swoimi historiami, aby dowiedzieć się, co inni o tym myślą. Jeśli masz swoją opinię lub sugestię dotyczącą tej historii, proszę napisz ją w komentarzach na Facebooku.  

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *