Nawet najsilniejsze serce męczy się od złego traktowania

Przestańcie wkładać swoją duszę i miłość w tych ludzi, którzy po prostu nie wiedzą, co to kochać, odczuwać radość i szanować innych.

Najpierw należy nauczyć się dbać o własny stan emocjonalny, nauczyć się być silnym, a potem można dbać o innych ludzi. Jeśli jesteś silny – to nie oznacza, że musisz być chłodny wobec innych, po prostu okazuj więcej szacunku dla siebie.

Często myślimy, że jeśli ktoś jest silny emocjonalnie, to potrafi kontrolować siebie. Ale w rzeczywistości życie nie jest tak jednoznaczne. Obecnie często spotykamy pojęcie “inteligencji emocjonalnej”, które mówi o tym, że ważne jest również umiejętność rozpoznawania emocji i uczuć. I nie zawsze emocja jest pojęciem przeciwnym logice i rozumowi.

“Serce to bogactwo, którego nie można sprzedać ani kupić: to dar” – Gustave Flaubert.

Kiedy wyobrażamy sobie człowieka o silnym sercu i mocnej woli, od razu wyobrażamy sobie osobę pozbawioną emocji. Kogoś, kto nie traci zimnej krwi i ma zdecydowany wzrok, kontrolując ten okrutny i wymagający świat miłości i uczuć. Prawda jest taka, że ludzie o silnym charakterze nie zawsze wyglądają tak.

W rzeczywistości emocjonalna odporność często jest wynikiem maski, którą ludzie zakładają przed innymi. To zobowiązanie, które ma pomóc innym nie wpadać w panikę.

I ci ludzie za każdym razem zakładają tę maskę, by podać ci rękę w trudnym momencie i wyciągnąć cię z otchłani. Myślimy, że jest im to łatwe, że się nie łamią i nie męczą, ale w tym momencie ich stan emocjonalny może być znacznie gorszy od naszego.

Serce, zmęczone byciem silnym

Tacy ludzie często zwracają się po pomoc do psychologów, by opowiedzieć o swoim zmęczeniu, czują się złością i wyczerpani jednocześnie, ale nikt nie przychodzi z pomocą, ponieważ wszyscy przyzwyczaili się, że ta osoba powinna być silna.

Nawet najsilniejsza osoba potrzebuje miłości i sympatii. Samotność to substancja, która truje duszę nawet najbardziej pewnego siebie i najwytrzymalszego. Każdy chce mieć obok wsparcie, bliskie ramię, za którym można schować się przed otaczającym światem. Nie musi to być osoba, która rozwiązuje wszystkie problemy, wystarczy być obok, z kimś, z kim można po prostu porozmawiać w ciepłej spokojnej atmosferze i odnowić swój wewnętrzny potencjał.

Czasami tacy ludzie tworzą wizerunek “silnych”, by pomóc innym, ale przy tym całkowicie zapominają o własnych pragnieniach i życzeniach.

Nawet najsilniejsi ludzie czasami potrzebują odpoczynku, potrzebują na chwilę oddać “ster” innym. Muszą zwolnić tempo i naładować swoje baterie, by ostatecznie się nie wyczerpać i nie zniszczyć siebie. Muszą otworzyć się na zmiany i pozwolić innym coś zrobić za nich. Ponieważ nie mają nadprzyrodzonych zdolności. Oni też są ludźmi i muszą to poczuć.

Czas zadbać o siebie

Jeśli jesteś jedną z tych “silnych osób”, która ciągle spieszy z pomocą innym i całkowicie zapomniała o własnym życiu – opamiętaj się. Musisz zmienić podejście do takiego stylu życia, zanim całkowicie się wypalisz i stracisz chęć do wszystkiego. A do tego będziesz musiał się zmienić i skierować swoje codzienne zajęcia na harmonijne, konsekwentne i zdrowe tory.

Zatrzymaj się na chwilę i zastanów się nad następującymi możliwościami:

Nie angażuj się w konflikty i nie marnuj energii na kontakt z ludźmi, którzy tego po prostu nie są warci.

Przestań oczekiwać czegoś od ludzi, weź życie w swoje ręce i zmieniaj je na lepsze.

Zrozum, czego naprawdę chcesz od życia, uświadom sobie swoje potrzeby i rób wszystko, aby czuć się szczęśliwym.

Czy uważasz się za Silną Osobę?

Wiele osób dzieli się z nami swoimi historiami, aby dowiedzieć się, co inni o tym myślą. Jeśli masz swoją opinię lub sugestię dotyczącą tej historii, proszę napisz ją w komentarzach na Facebooku.  

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *