Ten niezwykły tekst, znaleziony w starej cerkwi, na zawsze zmieni twoje życie!

Napisany przez poetę Maxa Ehrmanna w dalekich latach 20. XX wieku, utwór jest tak mądry i przenikliwy, że wszedł do historii, a nawet poświęcono mu cały artykuł na Wikipedii! Nazywa się poemat Desiderata.

“Wśród zgiełku i hałasu idź spokojnie przez życie; i pamiętaj, że można znaleźć spokój w ciszy.

Jeśli to możliwe, bez zbędnych ustępstw, utrzymuj dobre relacje ze wszystkimi.

Mów prawdę spokojnie i jasno; ale słuchaj także innych, nawet głupców i nieumiejętnych mają coś do powiedzenia.

Unikaj krzykaczy i agresywnie nastawionych ludzi; tylko denerwują twego ducha.

Jeśli zaczniesz porównywać siebie z innymi, próżność i gorycz mogą cię ogarnąć, bo zawsze znajdą się tacy, którzy będą lepsi lub gorsi od ciebie.

Ciesz się swoimi osiągnięciami i planami. Dąż do sukcesu, nawet skromnego; to on jest twoim prawdziwym dziedzictwem w tym zmiennym świecie.

Bądź ostrożny w swoich sprawach, bo świat jest pełen oszustw. Ale nie pozwól, by oszustwo ukryło przed tobą cnoty: wielu dąży do wysokich ideałów, a życie jest pełne heroizmu.

Bądź sobą. A szczególnie, nie udawaj przywiązania. Również nie bądź cyniczny, kiedy chodzi o miłość, bo wśród nudy i rozczarowań tylko ona, jak trawa, odnawia się znowu i znowu.

Z wdzięcznością przyjmuj upływ czasu i bez żalu rozstawaj się z tym, co cieszyło cię w młodości.

Rozwijaj siłę ducha, aby była ci ochroną przed ciosami losu. Ale nie pozwól, by ciemne myśli cię ogarnęły. Zmęczenie i samotność rodzą wiele lęków.

Nie zapominaj o dyscyplinie, bądź dobry dla samego siebie.

Jesteś, podobnie do drzew i gwiazd, stworzony przez Wszechświat. I masz prawo być tutaj. Czy zdajesz sobie sprawę, czy nie, ale Wszechświat rozwija się tak, jak powinien.

Dlatego żyj w pokoju z Bogiem, jakimkolwiek byś Go sobie wyobrażał. I cokolwiek robisz, i jakiekolwiek masz aspiracje, w hałasie i zamieszaniu zachowaj spokój w swojej duszy. Mimo fałszu, ciężkiej pracy i niespełnionych marzeń, nasz świat jest wciąż piękny.

Nie smuć się. I staraj się być szczęśliwy”.

Istnieje legenda związana z tym wierszem… Autorem tekstu jest Max Ehrmann, poeta i prawnik ze stanu Indiana (USA). Żył w latach 1872-1945. W swoim dzienniku Max napisał: “Chciałbym, jeśli mi się to uda, zostawić po sobie dar – małe eseje, nasycone duchem szlachetności”. Pod koniec lat 20. właśnie stworzył “Desiderata”.

Około 1959 roku rektor kościoła św. Pawła w Baltimore dodał ten poemat do folderu tekstów dla swojej parafii. Przy czym napis na folderze wskazywał: “Stary kościół św. Pawła, 1962” (Kościół został założony w 1962 roku).

Parafianie kościoła przekazywali sobie ten folder. W 1965 roku jeden z gości parafianina zobaczył ten tekst i zainteresował się nim. Wydawało mu się, że “Desiderata” jest kartką świąteczną na Boże Narodzenie. A ponieważ tekst leżał w folderze “Stary kościół św. Pawła, 1962”, gość uznał, że tekst został znaleziony w tym roku w tym kościele.

Tak narodziła się legenda.

Wiele osób dzieli się z nami swoimi historiami, aby dowiedzieć się, co inni o tym myślą. Jeśli masz swoją opinię lub sugestię dotyczącą tej historii, proszę napisz ją w komentarzach na Facebooku.  

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *