„Gdzie lwy stają się łagodniejsze, tam szakale stają się bezczelniejsze”: mądra fraza Al Pacino o naturze ludzkiej bezczelności

Kultura jest potrzebna człowiekowi, aby umiał żyć obok innych ludzi i w świecie z samym sobą. Jednak są ludzie, którzy odbierają taktowność i delikatność jako słabość.

Czy to wynik wychowania?

Tak, ponieważ dziecko kształtuje ulica, szkoła i rodzice/genetyka.

Zatem człowiek jest produktem kultury, a więc wartości.

Jeśli jesteś dobrze wychowany, jesteś w niebezpieczeństwie, ponieważ wierzysz, że wszyscy ludzie są tacy sami.

Istnieje dobre przysłowie: „Żyjąc wśród wilków, wyj na ich sposób”. To oznacza, że człowiek powinien mieć odporność – ochronę przed różnymi typami zachowań ludzi wokół niego.

Modelując sytuacje – trenując, można osiągnąć opanowanie metod neutralizacji negatywnego zachowania innych na wczesnym etapie.

Al Pacino, wielki amerykański aktor, powiedział wspaniałą frazę:

„Gdzie lwy stają się łagodniejsze, tam szakale stają się bezczelniejsze”.

To znaczy, że tam, gdzie ustępujesz, zawsze znajdzie się ktoś, kto uzna to za błąd i wykorzysta sytuację.

Miałem znajomego, człowieka pracującego w teatrze lalek. Przed 60, najmilszy i najdobrotliwszy człowiek. Kiedyś jechałem z nim z daczy i podszedła do nas grupa chuliganów, prosząc o pieniądze.

Z kilkoma z nich można było „porozmawiać”, ale więcej bym nie dał rady.

Więc, szanowny wujek Igor, który cierpi, gdy nadepnie na mrówkę, wyjaśnił chłopcom prosto, że nie mają racji i że popełniają ogromny błąd. I że lepiej by im było przejść do innego wagonu i się nie pokazywać.

Byłem zdumiony. Nigdy nie słyszałem, jak inteligentnie, kulturalnie, bez poniżania godności i bez straszenia można wszystko wytłumaczyć chłopcom.

Zapytałem go, co to było? Odpowiedział mi, że stał się kulturalny, gdy ciocia załatwiła mu pracę w teatrze, a przedtem był zupełnym lumpenem. W teatrze stało się interesująco, poszedł się uczyć, kontakt z ciekawymi ludźmi – czytanie i praktyka w pociągach (często wracał sam), plus syn w latach 90-tych był bandytą…

Rozumiesz, byłem wtedy pod wielkim wrażeniem. Jak można kilkoma frazami naprostować bezczelnych chuliganów i pokazać, kto w sytuacji jest lwem, a kto szakalem….

Wielka siła sztuki, mieli rację klasykowie…

Wiele osób dzieli się z nami swoimi historiami, aby dowiedzieć się, co inni o tym myślą. Jeśli masz swoją opinię lub sugestię dotyczącą tej historii, proszę napisz ją w komentarzach na Facebooku.  

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *