Pogrzeb Jane Birkin. Kto przybył, by pożegnać gwiazdę francuskiej piosenki?

W Paryżu odbyło się ostatnie pożegnanie Jane Birkin, brytyjsko-francuskiej piosenkarki, aktorki i modelki. Gwiazda wielkiego i budzącego kontrowersje przeboju “Je t’aime… moi non plus” nagranego z Sergem Gainsbourgiem zmarła 16 lipca w wieku 76 lat.

Jane Birkin została znaleziona martwa w swoim domu w Paryżu (od lat miała francuskie obywatelstwo) przez opiekuna. Informację jako pierwsi podali: gazeta “Le Parisien” oraz francuska telewizja BFM.

Nie podano oficjalnej przyczyny śmierci artystki. Wiadomo jednak, że w 2021 roku jej stan zdrowia uległ pogorszeniu. Gwiazda przeszła w tamtym czasie udar, chorowała też na białaczkę. Niedługo po nim musiała odwołać swoją wizytę na American Film Festival w Deauville, podczas którego promować miała dokument “Jane by Charlotte”, wyreżyserowany przez jej córkę, Charlotte Gainsbourg. Jednym z ostatnich publicznych występów była premiera wspomnianego filmu w lipcu 2021 r.

Na pogrzebie pojawili się m.in. żyjące córki Jane Birkin – Charlotte Gainsbourg i Lou Doillon, jej wnuki Alice i Ben Attal, pierwsza dama Francji Brigitte Macron (żona prezydenta Emmanuela Macrona), minister kultury Rima Abdul Malak oraz gwiazdy kina – Catherine Deneuve, Vanessa Paradis, Charlotte Rampling, Emmanuelle Beart, Jose Garcia, Sandrine Kiberlain i Jean-Hugues Anglade.

W kościele oraz podczas wyprowadzania trumny rozbrzmiewały kultowe dla generacji Birkin utwory, m.in. “Uciekaj przed szczęściem, by nie uciekło”, piosenka napisana przez Serge’a Gainsbourga, z albumu “Baby Alone in Babylone” z 1983 roku oraz “La Javanaise”.

Charlotte Gainsbourg złożyła poruszający hołd matce, cytując słowa jej piosenki. “Już widzę pustkę, którą po sobie zostawia, to moja mama, to nasza mama” – dodała.

“Dziękuję, że nie byłaś zwyczajna” – mówiła druga córka aktorki Lou Doillon, opowiadając anegdoty o matce. “Mamo, dziękuję ci za te wszystkie przygody, dziękuję, że nie byłaś zwyczajna, rozsądna, posłuszna” – stwierdziła Doillon.

“Jej dziedzictwem są piosenki i filmy, które z nami zostaną” – powiedział po śmierci gwiazdy Emmanuel Macron.

Kim była Jane Birkin?

Urodzona 14 grudnia 1946 r. w Londynie Jane Birkin była aktorką, piosenkarką i modelką, która od lat 60. mieszkała i tworzyła we Francji. Zagrała m.in. w “Powiększeniu” Michelangelo Antonioniego, “Gdyby Don Juan był kobietą” Rogera Vadima, “Basenie” Jacquesa Deraya, “Śmierci na Nilu” Johna Guillermina i “Zło czai się wszędzie” Guya Hamiltona.

W 1968 r. poznała francuskiego piosenkarza i kompozytora Serge’a Gainsbourga, z którym niebawem stworzyli związek. Rok później artyści zaśpiewali piosenkę “Je t’aime… moi non plus”, od której rozpoczęła się międzynarodowa kariera Birkin.

Serge Gainsbourg Jane Birkin Je t’aime, moi non plus Subtitles

Wieść o utworze przedostała się daleko poza granice Francji, zahaczając nawet o Watykan, skąd napłynęła informacja o ekskomunikowaniu dystrybutora singla Gainsbourga i Birkin we Włoszech. Francuz kościelne potępienie skwitował słowami, że “papież jest jego najlepszym PR-owcem”.

W 1971 r. na świat przyszła ich córka Charlotte Gainsbourg, obecnie piosenkarka i aktorka mająca na swoim koncie role m.in. w filmach Larsa von Triera, Gaspara Noego, Alejandro Gonzaleza Inarritu oraz Franca Zeffirelliego. Młodszą córką Jane, owocem jej związku z francuskim reżyserem Jacquesem Doillonem jest aktorka i modelka Lou Doillon (ur. 1982 r.).

W 2013 r. Birkin straciła swoją najstarszą córkę, fotografkę Kate Barry (ur. 1967 r.), której ojcem był angielski kompozytor John Barry. Kobieta zmarła na skutek obrażeń, które odniosła po wypadnięciu z okna swojego apartamentu w Paryżu.

Twórczość artystki charakteryzowała pełne emocji i poczucia humoru nagrania zaśpiewane nieco dziecięcym, przypominającym szept głosem. Birkin wydała 15 albumów. Zagrała ponadto w ponad 80 filmach. Była trzykrotnie nominowana do nagrody Cezara – w 1985 roku za główną rolę w “La Pirate”, w 1987 za pierwszoplanowy popis w obrazie “Kobieta mego życia” i za drugoplanową kreację w “La Belle noiseuse”.

Wiele osób dzieli się z nami swoimi historiami, aby dowiedzieć się, co inni o tym myślą. Jeśli masz swoją opinię lub sugestię dotyczącą tej historii, proszę napisz ją w komentarzach na Facebooku.  

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *