Dużo lat opiekowałam się swoją babcią. Teraz jest już staruszka, ma dobre mieszkanie. Szczerze mówiąc, liczyłam na spadek, ale akurat moja siostra rozwiodła się i wprowadziła się do babci

Obecnie mi i mojej kuzynce obie mają po 30 lat. Mamy staruszkę babcię, która niedawno skończyła 81 lat, tylko ja ze strony mamy jestem jej wnuczką, a moja siostra Marta – ze strony taty, mojego wujka.

Babcia teraz zupełnie została sama, na starość żyje sama – naszych rodziców, jej rodzeństwa już nie ma. Nie to, żeby całkiem, ale ciężko jej teraz samej, potrzebna jej stała podstawowa opieka.

Mieszkam ze swoją rodziną w pobliżu, do niej trzy przystanki na trolejbusie i 10 minut pieszo. Ponieważ nasza babcia mieszka sama, zawsze po pracy do niej przyjeżdżałam: sprzątałam, gotowałam i do domu – tam dwoje dzieci, mąż.

Z nami babcia nie chce mieszkać, bo jest zmęczona hałasem wnuków i w ogóle – ma swoje koleżanki, które spotykają się na ławce, w podwórku jest mniej samochodów, park zaraz za domem, a sklep wbudowany w bok budynku, tuż obok jej wejścia, tam można kupić wszystko, co potrzebne dla starszej osoby, co jeszcze jest potrzebne osobie w jej wieku, czyli wszystko jest pod ręką, można powiedzieć, że jest przyzwyczajona. Tym bardziej babcia mieszka na pierwszym piętrze, a my – na czwartym piętrze pięciopiętrowego budynku, gdzie nie ma windy, a jej trudno z niego zejść.

Marta mieszkała niedaleko nas, w miasteczku, była zamężna, dzieci nie ma. Ale rozwiodła się ze swoim mężem rok temu, nie miała dokąd się potem udać, więc przyjechała do babci, rzekomo z dobrymi i dobrymi intencjami – żeby się nią opiekować.

Przyjechała Marta i od razu zaczęła jakieś swoje niezadowolenie i pretensje do mnie wylewać – niby, że za babcią źle dbamy – wszędzie u nas brud, w garnkach zamiast jedzenia jakieś resztki. I to jakby specjalnie opowiada o mnie babcinym koleżankom na ławce, chce pokazać się jako dobrą i troskliwą osobę, czym z pewnością nie jest.

Babcia mi powiedziała, że teraz moja siostra Marta praktycznie jej nie pomaga. Tak, zrobiła jeden raz generalne sprzątanie, a teraz tylko zamiata, i tylko gotuje wszystko najprostsze, żeby szybciej. A tak jej prawie w domu nie ma – jak nie w pracy, to gdzieś z przyjaciółmi odpoczywa. Z takim sukcesem i ja się nią opiekowałam – wieczorami przyjeżdżałam po pracy na godzinę-dwie.

Tak, mieszkamy obok niej przez całe życie, a moja siostra w ogóle bardzo rzadko bywała, rzadko dzwoniła, a tu prosto miłość do starej krewnej się obudziła bez szczególnego powodu!

Zapytałam babcię, czy może poprosić siostrę, żeby wyjechała gdzieś, ale ona nie chce – znaczy, nie tak smutno, kiedy ktoś jest w pobliżu w nocy, staruszce tak jest spokojniej. Ale czystej miłości od wnuczki ona i tak nie czuje, ja jej jestem bliższą osobą, ona do mnie przywykła, lepiej do mnie się odnosi.

Niedawno zadzwoniłam do Marty i sama zaczęłam jej wytykać: jeśli ona taka dobra, to niech dobrze się nią opiekuje – prowadzi ją do parku, wieczorami z nią siedzi, nie tylko na noc pokazuje się w domu, żeby przenocować. Babci coraz trudniej teraz z każdym dniem, ona potrzebuje opieki.

Martę to od razu nie spodobało się, powiedziała:

– Ty, siostrzyczko, martwisz się o spadek? Ja w przeciwieństwie do ciebie tu nocuję i wszystko wiem!

Ale ja się nie martwię o spadek! Jestem ulubioną wnuczką babci, jeśli co, to jeszcze prawnuki są, spadek będzie nasz, niech nawet nie liczy na mieszkanie, przecież tyle lat nawet nie odwiedzała staruszki. A co bym robiła, gdyby ona nie przyjechała? To bym opiekunkę zatrudniła, byłoby więcej pożytku.

A z Martą tylko same problemy – powiedzieli mi, że jeśli będzie nieporozumienie o spadek, to będzie brany pod uwagę fakt, że ona tam mieszkała razem z babcią, była zameldowana, i niby – opiekowała się nią. Teraz nie wiem, jak ją odsunąć od babcinego mieszkania, i wymeldować jej nie da się. Co robić? Jak prawidłowo działać, zupełnie nie wiem.

Wiele osób dzieli się z nami swoimi historiami, aby dowiedzieć się, co inni o tym myślą. Jeśli masz swoją opinię lub sugestię dotyczącą tej historii, proszę napisz ją w komentarzach na Facebooku.  

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *