Zbyt duża życzliwość prowadzi do tych 10 negatywnych skutków

Wszyscy nas uczono, aby być życzliwymi wobec innych ludzi. Mówiono nam, że pomaga to zawierać przyjaźnie i przyciągać do nas pozytywną energię karmiczną. Ale ten świat nie jest idealny, a dla dobrych ludzi nie zawsze czeka nagroda za ich dobre uczynki. Raczej są szybko karani za nie, zamieniając duszową życzliwość w przekleństwo.

Idea polega na tym, że nie można być “zbyt dobrymi”. Nadmierna życzliwość niesie ze sobą problemy. Tak, jeśli jesteś zbyt dobrą osobą, mogłeś już spotkać się z takimi rzeczami:

  1. Z tobą manipulowano W konkurencyjnym otoczeniu zaleca się być uprzejmym, ale nie można być zbyt dobrym. Inni ludzie konkurują z tobą o pierwszeństwo, więc musisz walczyć. Aby wyprzedzić innych, mogą nawet manipulować tobą.

Nie pozwól nikomu na korzystanie z ciebie. Obserwuj sytuację i reaguj zgodnie.

  1. Twoje granice nie są przestrzegane Będąc dobrymi, nie sprzeciwiasz się otoczeniu. A oni postrzegają to jako zgodę na to, aby przekroczyć cię. Spróbują naruszyć granice, aby sprawdzić twoją elastyczność.

Zazwyczaj, jeśli się sprzeciwisz, powiedzą ci, że to było nieporozumienie, i tym samym po prostu zdemontują cię. Czasami to naprawdę jest nieporozumienie, po prostu użyj swojej logiki, aby szybko zauważyć, że manipulują tobą.

  1. Obojętność otoczenia Nie wszyscy ludzie są współczujący. Niektórzy zrobią wszystko, aby osiągnąć swoje cele. Nie przejmują się uczuciami innych. Są egoistyczni i prawdopodobnie nawet tego nie uświadamiają. Dla nich może to być w porządku, albo po prostu przestali być dobrzy w pewnym momencie. Ale musisz być stanowczym. Wyraź swoje potrzeby.
  2. Brak troski o siebie Dobrzy ludzie skłonni są poświęcać wiele czasu i zasobów na pomoc innym. Nie lubią widzieć, że ktoś jest smutny, więc oferują im swoją pomoc. Ale problem polega na tym, że “dobroczyńcy” zużywają zbyt wiele zasobów.

Daleko nie wszyscy zasługują na twoją życzliwość. A najważniejszą osobą, która jej potrzebuje, jesteś ty sama.

  1. Problemy z zaufaniem Wiele osób uważa bezinteresowną życzliwość za coś podejrzanego. Nie warto się tym martwić. Nie można im tego zarzucić. Wyraź swoją opinię, bądź cierpliwy i kiedyś na pewno odwdzięczą ci się życzliwością.
  2. Zniekształcone postrzeganie Wszyscy chcą być w dobrym towarzystwie. Najlepszym rozwiązaniem jest, gdy dobra osoba jest otoczona takimi samymi dobrymi przyjaciółmi. Ale czasami ze względu na swoją dobroć dobrzy ludzie zaczynają pomagać tym, którzy tego nie doceniają. I w końcu sprawiają ci ból. Pamiętaj, dbaj także o siebie.
  3. Niech żyje oburzenie Niezadowolenie to straszne uczucie. Niszczy przyjaźń, romantyczne związki i rodzi problemy z zaufaniem. Wszyscy dobrzy ludzie wcześniej czy później z tym się spotykają.

Jeśli pomogłeś swojemu przyjacielowi wyjść z kłopotów, a potem odmówi ci pomocy w zamian, prawdopodobnie poczujesz się zmartwiony. Czasami, okazując dobroć, musisz najpierw upewnić się, że cię to nie zrujnuje.

  1. Niezasłużone przepraszam Dobrym ludziom nie podoba się widok cudzych cierpień. Dlatego nawet w przypadku braku ich winy i tak przepraszają, aby inna osoba poczuła się szczęśliwa. Ale problem polega na tym, że przeprosiny świadczą o uznaniu winy. Czyli przepraszając, przyjmujesz na siebie odpowiedzialność, choć nie jesteś winny.

Ważne jest zrozumienie, że nie powinieneś przepraszać za brak winy. Branie odpowiedzialności za własne decyzje i czyny to odwaga, ale nigdy nie używaj słowa “przepraszam” za cudze błędy.

  1. Zbyt duża odpowiedzialność Będąc zbyt dobrą osobą, trudno ci powiedzieć ludziom “nie”. Nie lubisz widzieć innych smutnych. W rezultacie otaczający zwalają na ciebie tyle rzeczy, że nie możesz sobie z tym poradzić.

Twoja skłonność do kompromisów sprawia, że łatwo dajesz się manipulować. Dlatego naucz się mówić “nie”. Nie musisz się tłumaczyć, jedno zdecydowane “nie” będzie w pełni wystarczające.

  1. Przynęta dla toksycznych ludzi Toksyczni ludzie korzystają ze swojego wpływu na innych. Ich ulubionymi celami są dobrzy ludzie. Manipulatorów i narcystów przyciąga do ciebie brak jasnych granic i odpowiednich pytań. Dla nich łatwo się wychylasz, a im się to podoba.

Aby zrozumieć, czy nie stałeś się ofiarą manipulacji, obserwuj tych ludzi i ich niekonsekwencję w działaniach. Nie pozwól, aby dobroć zamgliła twoje myśli.

Bycie dobrym to wspaniała cecha, ale nadmierna życzliwość może ci zaszkodzić. Sensem życia jest utrzymanie równowagi. Bądź świadomy i trochę egoistyczny. Upewnij się, że zachowujesz nietykalność swojej przestrzeni osobistej, ale nigdy nie przestawaj być dobrym.

Wiele osób dzieli się z nami swoimi historiami, aby dowiedzieć się, co inni o tym myślą. Jeśli masz swoją opinię lub sugestię dotyczącą tej historii, proszę napisz ją w komentarzach na Facebooku.  

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *