Nasz jedyny syn ma teraz 26 lat. Rok temu się ożenił. Zrobiliśmy ślub, daliśmy im pieniądze, myśleliśmy, że wydadzą je na kredyt hipoteczny, ale młodzi kupili samochód. Byliśmy z mężem zaskoczeni i zasmuceni, ale powiedzieliśmy sobie, że nasza sprawa to tylko podarować, a potem niech robią, co chcą.
Rozmowa o babciowym mieszkaniu jako o dziedzictwie nigdy nie była poruszana. Okazało się jednak, że syn uważał mieszkanie babci za swoją legalną własność, o czym niedawno dowiedzieliśmy się od niego samego. Przyszedł do nas, aby porozmawiać.
– Mamusiu, tatusiu, powitajcie nas, czekamy na dziecko! – mówił radośnie syn. Powitaliśmy ich, a on kontynuował. – Nie przyszedłem do was tylko z tą nowiną, ale także z poważną rozmową na temat mieszkania.
W sumie kredyt hipoteczny dla nas teraz zrozumiałych powodów nie wchodzi w grę. Pomyślałem… Mieszkanie babci i tak w końcu będzie moje. To po co to ciągnąć? Weź babcię teraz do siebie, a my zamieszkamy u niej.
Musiałem wytłumaczyć synowi, że chce zbyt wiele. Babcia jest jeszcze sprawna i prawdopodobnie nie ma ochoty na zgrzewanie się z nami w jednym mieszkaniu. A my nie jesteśmy zachwyceni perspektywą mieszkania z teściową w naszym wieku. Jedno to zabrać niepełnosprawną osobę, której potrzebna jest pomoc i opieka, a zupełnie inna sprawa to przewozić pracującą osobę, której tego nie chce.
Syn był obrażony, powiedział, że spodziewał się od nas pomocy, bo niedługo pojawi się ich dziecko. A my odmówiliśmy pomocy. Jak to mówią, jakimiż jesteśmy rodzicami, skoro nie wesprzemy dziecka w trudnej sytuacji.
Oczywiście rozumiemy, że jakoś będziemy pomagać, bo to nasz własny syn. Ale szczerze mówiąc, po tej rozmowie nie bardzo się chce.