— Musisz mi całować stopy za to, że zabrałem cię “na hak”!

— Ty powinnaś mi całować stopy za to, że zaakceptowałem twój “hak”. Nie widzę twojej wdzięczności! — oznajmił małżonek, który mieszkał w moim mieszkaniu i praktycznie na moim koszt.

Podczas kłótni mąż zarzucił mi, że powinnam mu całować stopy za to, że wziął mnie “na hak”. Szczerze mówiąc, zaczęło mi być śmieszno, bo żyjemy w moim mieszkaniu, mąż jeździ moim samochodem, a moja pensja jest kilkakrotnie większa niż jego. Choć jak się przyjrzeć, to wyszłam za mąż zupełnie nie z myślą o zysku. Myślę, że to zrozumiałe. Na nogi pomogła mi wstać mama i babcia, ale nie mąż. Ponadto pracowałam wiele, nie zdarzyło mi się nic od nieba.

Jednakże mąż uważa się za dobroczyńcę. Myśli, że powinnam mu myć nogi i podawać wodę za to, że się na mnie ożenił. A żyje na gotowym.

Ani ja, ani moje dziecko nie byłoby bez niego. W ogóle nie musiałam wiązać się z tą osobą.

Moim wychowaniem zajmowała się mama. Pomagała jej babcia. Ojciec odszedł z rodziny od razu po moim urodzeniu. Nigdy nie brał udziału w moim życiu, więc nawet nie wyobrażałam sobie, jak wygląda tata.

Moja mama nigdy nie wyszła za mąż. Skupiła się na macierzyństwie i poświęciła swoje kobiece szczęście. Mama zawsze mi kazała, żebym nie poszła w jej ślady. Mówiła, że rozwódki z dziećmi nikomu nie są potrzebne. Urodzisz dziecko z niewłaściwym facetem, rozwiedziesz się, a potem do końca swoich dni będziesz sama.

Nie doświadczałam braku ojcowskiej uwagi, dlatego uważam, że wiele nie straciłam. Patrzyłam na ojców moich przyjaciółek, którzy pili i łomocili, i zdawałam sobie sprawę, że mam szczęście. Jednak mama miała inne zdanie i zawsze mówiła, że dziecko powinno dorastać w pełnej rodzinie.

Mama i babcia uważały mężczyzn za niemal święte istoty. Mówiły mi, że kobieta powinna służyć mężowi, bez względu na to, jaki on jest. Powinna doceniać, że po prostu go ma. Jaki? To nieistotne: alkoholik, tyraniarz czy agresor.

— Kobieta powinna utrzymać swoją rodzinę, bo samotna nigdy nie będzie szczęśliwa. Chcesz żyć jak twoja matka? Całe życie sama! — mówiła babcia.

Mówiono mi od dziecka, że obecność mężczyzny w domu jest bardzo ważna. Dlatego byłam obsesyjnie zafascynowana celem wyjścia za mąż. Kiedy chłopak zrobił mi oświadczyny, byłam najszczęśliwszą osobą na świecie. Tak jak moi krewni!

Życie rodzinne, delikatnie mówiąc, nie układało się. Po trzech latach rozwiodłam się z mężem i wróciłam do mamy. Ona wraz z babcią wmawiały mi, że muszę wrócić do męża. Mówiły, że czeka mnie wieczne samotne życie, jeśli teraz nic nie poprawię.

Ale nie, wybrałam inna drogę. Skończyłam szkołę, znalazłam pracę i w pełni utrzymywałam siebie i córkę. Mama z babcią zajmowały się wnuczką, więc mogłam spokojnie rozwijać karierę i odkładać pieniądze na mieszkanie.

Nie chciało mi się wracać do domu. Tam na mnie nakrzykiwali krewni i przypominali, jakie “okropne” i samotne przyszłością czeka mnie z powodu mojego rozwodu. Obydwie przekonywały mnie, że z “hakiem” nie wyjdę za mąż.

Kiedy córka miała 10 lat, przeprowadziliśmy się. Tak, wreszcie kupiłam mieszkanie. I samochód po kilku latach.

W zeszłym roku pojawił się mężczyzna w moim życiu. Oświadczył mi się, mimo że wiedział, że mam dziecko. Teściowa nie zamierzała mnie akceptować. Była przeciwna temu, że syn związał się z kobietą, która ma potomka.

Ponieważ mąż bardzo zależał na opinii swojej matki, często się kłóciliśmy. Myślałam, że to okres adaptacji, ale nie, im dalej, tym gorzej.

Mama i babcia uczyły, że muszę trzymać zapięty pas i nie prowokować konfliktów. Uważały, że powinnam modlić się do Igora, bo on mnie poślubił z dzieckiem.

A co z tym, że on żyje na gotowym? Ponadto ja jestem żywicielem w naszej rodzinie, a nie on. Pojawia się pytanie: kto tu kogo wziął? Wystawiłam jego rzeczy i powiedziałam, żeby wrócił do mamusi. Babcia z mamą są w szoku. Błagają mnie, żebym nie rozwodziła się, ale jeszcze się zastanowię, czy potrzebuję tego dodatku. On to “hak”, nie moje dziecko.

Wiele osób dzieli się z nami swoimi historiami, aby dowiedzieć się, co inni o tym myślą. Jeśli masz swoją opinię lub sugestię dotyczącą tej historii, proszę napisz ją w komentarzach na Facebooku.  

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *