Mozart narzekał na teściową. Na aukcję trafi list-dowód

W londyńskim domu Christie’s odbędzie się aukcja, której przedmiotem jest niezwykły list Wolfganga Amadeusza Mozarta. Epistoła, w której kompozytor radzi się swojego przyjaciela w kwestii życia uczuciowo-rodzinnego. A sytuacja była szczególna, gdyż naraził się swojej przyszłej teściowej. Zamieszkał bowiem ze swoją narzeczoną przed ślubem.

Korespondencja powstała latem 1782 r. tuż po tym, jak 26-letni muzyk przeprowadził się do Wiednia i był na początku wielkiej kariery. Zaręczony z 20-letnią śpiewaczką, Konstancją Weber, ani myślał czekać na kościelne dzwony, tylko zamieszkał z nią przed ślubem. W katolickim środowisku, z którego się wywodzili, budziło to ogromne kontrowersje.

“Ten list pokazuje Mozarta jako swego rodzaju rewolucyjną postać. Jest kimś, kto nie przestrzega starych zasad” – zauważa w rozmowie z Reutersem Thomas Venning, szef działu książek i rękopisów w domu aukcyjnym Christie’s.

Wyjątkowy list Mozarta trafi na aukcję. Narzekał w nim na teściową

Mozart w piśmie zwierza się przyjacielowi, że przyszła teściowa zagroziła mu nasłaniem policji i zażądała, aby Konstancja wróciła do domu rodzinnego, co wywołało u niego panikę. Jak w rozmowie z Reutersem zauważa Thomas Venning, szef działu książek i rękopisów w domu aukcyjnym Christie’s, dla reputacji kompozytora taki bieg wydarzeń miałby “straszne konsekwencje”. Ekspert zwraca uwagę, że niewiele dokumentów daje tak duży wgląd w charakter Mozarta, jak ten list.

Zakochani w tym samym roku wzięli ślub. Byli razem aż do śmierci Mozarta w 1791 r., gdy odszedł on w wieku 35 lat. Mieli sześcioro dzieci, ale tylko dwoje przeżyło wiek niemowlęcy.

Licytacja listu odbędzie się w lipcu, konkretna data nie została jeszcze wskazana. Według szacunków korespondencja zostanie sprzedana za 300-500 tys. funtów (1,5 – 2,6 mln zł). Jeśli te prognozy się potwierdzą, będzie to najdrożej sprzedany na aukcji list Mozarta w historii.

Wiele osób dzieli się z nami swoimi historiami, aby dowiedzieć się, co inni o tym myślą. Jeśli masz swoją opinię lub sugestię dotyczącą tej historii, proszę napisz ją w komentarzach na Facebooku.  

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *