“Artysta ponadczasowy, legenda” – taki wpis widnieje na poświęconej Mirkowi Bregule stronie przygotowanej przez fanów. Choć od śmierci wokalisty grupy Universe minęło już ponad 15 lat, jego postać i twórczość jest wciąż żywa wśród sympatyków.
“Pozostawił tak wiele muzyki i tekstów, które zachwycają, zadziwiają i ciągle dają do myślenia, że nie sposób o Nim zapomnieć. Pamiętamy i będziemy pamiętać. Odpoczywaj w Pokoju” – napisał na Facebooku Henryk Czich , który razem z Mirkiem Bregułą założył grupę Universe. Po śmierci wokalisty to właśnie Czich objął stanowisko lidera zespołu.
W 15. rocznicę śmierci muzyka, 2 listopada 2022 roku odbyło się specjalne nabożeństwo za Bregułę. Kilka dni później przypomniano w programie “Szansa na sukces” utwory zespołu co świadczy o tym, że fani nadal pamiętają i kochają piosenki artysty.
Ponadto, od pewnego czasu trwają prace nad fabularnym filmem o wokaliście – “Kto ci jeszcze wierzy” wyreżyseruje Gerwazy Reguła . Pomysłodawcą filmu jest Lech Kujawiński , a scenariusz napisała Danuta Kujawińska .
Mirek Breguła był zafascynowany grupą The Beatles – z tej fascynacji zrodziła się nazwa zespołu, nawiązująca do kompozycji Johna Lennona i Paula McCartneya “Across the Universe”.
Publicznie zespół wystąpił po raz pierwszy w 1982 r. Rok później zwyciężył na Młodzieżowym Ogólnopolskim Przeglądzie Piosenki we Wrocławiu. W 1988 r. zdobył nagrodę publiczności na festiwalu w Opolu za piosenkę “Tacy byliśmy”, a cztery lata później, również na opolskim festiwalu, pierwszą nagrodę w konkursie premier za piosenkę “Daj mi wreszcie święty spokój”
VIDEO
Do innych przebojów grupy zalicza się utwory: “Mr Lennon”, “Wołanie przez ciszę” czy “Ty masz to, czego nie mam ja”. Mimo sukcesów w latach 80. firmy fonograficzne nie chciały wydać długogrającej płyty zespołu; Universe był też lekceważony przez krytykę. Dopiero na początku lat 90. ukazała się pierwsza – składanka “The best of Universe”.
W 2001 r. Breguła wypuścił solowy album “Kto ci jeszcze wierzy?”
VIDEO
Mirek Breguła przez kilkanaście lat zmagał się z chorobą alkoholową, na rok przed śmiercią wykryto u niego także raka gardła. Mieszanka silnych leków przeciwbólowych (był przed operacją kontuzjowanego kolana) i alkoholu połączona z problemami osobistymi (wcześniej odeszłą od niego żona, zabierając dwójkę dzieci) mogła pchnąć go do samobójstwa. 2 listopada 2007 r. 43-letni wokalista powiesił się na klatce schodowej przed drzwiami swojego mieszkania w Chorzowie.
“Od trzech lat nie pamiętam dnia, kiedy bym nie pił. Jestem na dnie” – mówił w ostatnim wywiadzie.
Breguła zostawił list pożegnalny (treści całości nigdy nie ujawniono publicznie), w którym napisał m.in. “Przepraszam – to najgłupsze słowo jakie mogę napisać. Przepraszam, nie chciałem tak żyć…”.
“Mirek Breguła był artystą niezwykle wrażliwym. Kiedyś w jednym z udzielonych wywiadów powiedział, że cierpi na chorobę uczuć, te słowa stały się dla nas inspiracją; idealnie wpisują się w jego biografię” – mówiła po latach Dorota Prynda , autorka dokumentalnego filmu “Mirek Breguła – choroba uczuć” z 2012 r.
Samobójstwo wokalisty wstrząsnęło fanami – w pogrzebie wzięło udział ok. 5 tysięcy osób z całej Polski i zagranicy. W kościele wykonano m.in. specjalnie przygotowany utwór “Święty spokój wreszcie masz” śpiewany przez Magdę Anioł , do której przyłączyli się wszyscy obecni
VIDEO
W 2010 r. w trzecią rocznicę śmierci artysty w Chorzowie Starym odsłonięto upamiętniający go obelisk. Pomysł fanów Breguły wsparł miejscowy samorząd. Kompozycję zaprojektowaną w pracowni rzeźbiarza Jacka Kicińskiego utworzyły dwa granitowe bloki oddzielone szczeliną.
Na jednym z nich jest cytat z piosenki Breguły “Krajcok”: “Gdzieś tam, za rzeką, jest łatwiej niż tu, lecz wolę ten kamień, bo mój”. Na sąsiednim bloku wyryto gitarę oraz tekst “Mirosław Breguła, 1964-2007, śląski artysta, kompozytor i wokalista zespołu Universe, Przyjaciele i Mieszkańcy Chorzowa”. W płytach wiodących do obelisku odwzorowano coraz płytsze ślady stóp. Mają przypominać o przemijaniu – częstym motywie w piosenkach Breguły.
“Szczelina miedzy głazami oznacza pustkę i przejście z jednego świata w drugi” – tłumaczył artysta rzeźbiarz Jacek Kiciński.