Powiedziałam mężowi, że moje oszczędności przedmałżeńskie nie są wspólne, a tylko moje. Teraz chce się rozwieść z powodu problemów finansowych

Żyjemy z mężem od roku, mamy po 27 lat. Pierwsze pół roku było wspaniale. Pracuję, ale moje zarobki są niestabilne, mogę nie pracować w danym miesiącu. Mąż pracuje w służbie publicznej, jego wynagrodzenie nie jest zbyt duże.

Na początku prowadziliśmy wspólny budżet, ale to nie wyszło, ponieważ jestem bardzo oszczędna, liczę każdy grosz i planuję, jak podzielić dochód, aby wystarczyło na niezbędne wydatki i zostały pieniądze na oszczędności. Natomiast mój mąż nie potrafi właściwie zarządzać finansami, może wydać całą pensję w dwa tygodnie.

Podarunki obdarowujemy sobie nawzajem, a my mieszkamy w moim mieszkaniu. Przed ślubem udało mi się uzbierać solidną sumę, około 20 000 dolarów. Gdy mąż dowiedział się, że mam taką kwotę, zaczął uważać, że to wspólne pieniądze i proponował mi zainwestowanie ich w biznes lub wymianę mojego samochodu na nowszy. Ja się jednak z tym nie zgodziłam. Powiedziałam mu, że to moje osobiste oszczędności. Gdyby on zainwestował tam przynajmniej połowę lub nieco mniej, to wtedy mogłyby być nasze wspólne oszczędności. Moje słowa bardzo mu się nie spodobały.

Kiedy nie udało nam się prowadzić wspólnego budżetu, a mąż uznał, że moja oszczędność jest dla niego uciążliwa, zaproponowałam podział budżetu. Powiedziałam, że podzielimy koszty utrzymania mieszkania i jedzenia na pół, a resztę pieniędzy każdy wydaje na siebie. Zgodził się na to.

Przed ślubem mieszkał u rodziców. Teraz bardzo chce mieć dziecko, a ja również, ale jeśli pójdę na urlop macierzyński, to on nie utrzyma mnie i dziecka ze swoją niewielką pensją. Zaproponowałam mu, żebyśmy usiedli razem i obliczyli, ile miesięcznie będzie kosztować dziecko i nas oboje: jedzenie, pieluchy, opłaty za mieszkanie. I jeśli zdecydujemy się na dziecko, to musimy zacząć odkładać pieniądze, bo bez tego nie damy rady. Mąż stwierdził, że będziemy długo odkładać pieniądze i się wycofał.

Ostatnio zaczął często pić, może w dni robocze po pracy, a także w weekendy. Próbowałam z nim rozmawiać spokojnie na ten temat, zapytałam, co się stało. Powiedział mi, że jest mu nudno.

Kiedy zaczęliśmy prowadzić osobiste budżety, mąż zawsze wydawał pieniądze przed następną wypłatą, i często prosił mnie o pożyczkę. Najpierw pożyczałam mu pieniądze, ale potem zaczęło mnie to drażnić, i przestałam. Powiedziałam mu, że musi nauczyć się właściwie zarządzać swoimi finansami.

Wczoraj mąż ponownie poprosił mnie o pieniądze na alkohol, ale odmówiłam, bo zarobki dostanie w przyszłym tygodniu. Zareagował agresywnie, nazwał mnie skąpą, nie rozmawiał ze mną i powiedział, że bardzo mnie obraziliśmy. Dziś cały dzień byłam u mamy. Kiedy wróciłam do domu, mąż był pijany. Przyjechał jego przyjaciel z żoną.

Znowu poprosił mnie o pieniądze, ale odmówiłam. Prosił wtedy swoich przyjaciół, ale oni również odmówili. Znowu się na mnie obraził, powiedział, że składa pozew o rozwód, że chce wrócić do rodziców, bo jestem złą żoną i złą matką. Powiedział mi, że kiedy żył z rodzicami, to niczego nie potrzebował, nie odmawiał sobie niczego.

Uznał, że problem leży we mnie, że jestem złą osobą, że nie daję mu żadnej uwagi. Zarzucił mi, że robi wszystko dla mnie, a ja żałuję mu jakichś groszy. Powiedział, że jestem utkwiona w mentalności ubóstwa i zarażił go tym.

Opowiedziałam to mojej przyjaciółce. Twierdzi, że mogę po prostu puścić sytuację, wrócić do wspólnego budżetu i sprawić, by mąż poczuł się odpowiedzialny za niego. Uważa, że powinnam dać mu szansę poczuć się mężczyzną. Uważa, że to może pomóc. Sam już przygotowałem się na rozwód, ale może ona ma rację, czy jest nadzieja? Co myślisz?

Wiele osób dzieli się z nami swoimi historiami, aby dowiedzieć się, co inni o tym myślą. Jeśli masz swoją opinię lub sugestię dotyczącą tej historii, proszę napisz ją w komentarzach na Facebooku.  

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *