Jeśli poświęcamy czas na drobiazgi, nie zostanie nam czasu na to, co najważniejsze – mądra przypowieść o życiu

Pewien mędrzec wziął pusty dzbanek i napełnił go po brzegi małymi kamieniami. Zgromadził swoich uczniów i zadał im pierwsze pytanie: “Czy mój dzbanek jest pełny?” Uczniowie odpowiedzieli: “Tak, jest pełny”. Wtedy mędrzec wziął pełny pojemnik z grochem i wysypał jego zawartość do dzbanka z kamieniami.

Groch wypełnił wolne miejsce między kamieniami. Następnie mędrzec zadał drugie pytanie: “Czy teraz jest mój dzbanek pełny?” Uczniowie ponownie potwierdzili, że jest pełny. Wtedy wziął on pudełko z piaskiem i również wsypał go do dzbanka. Piasek przesączył się przez groch i kamienie, wypełniając każdą dostępną przestrzeń. Mędrzec jeszcze raz zapytał swoich uczniów, czy dzbanek jest pełny, i znów usłyszał twierdzącą odpowiedź. Wtedy wylał dzbanek wodą, aż do ostatniej kropli. Uczniowie zaśmiali się, widząc to wszystko.

Mędrzec powiedział: “Chciałem, żebyście zrozumieli, że dzbanek symbolizuje nasze życie. Kamienie to najważniejsze elementy życia każdego z nas: dzieci, rodzina, przyjaciele, zdrowie. Groch to rzeczy, które sprawiają nam przyjemność: dom, praca, samochód, wartości i inne. Piasek symbolizuje drobiazgi, których jest wiele w życiu każdej osoby.

Jeśli najpierw napełnimy dzbanek piaskiem, nie zostanie miejsce na groch, a tym bardziej na kamienie.

Tak samo jest w życiu: jeśli poświęcamy czas na drobiazgi, nie zostanie nam czasu na to, co najważniejsze…”

Wiele osób dzieli się z nami swoimi historiami, aby dowiedzieć się, co inni o tym myślą. Jeśli masz swoją opinię lub sugestię dotyczącą tej historii, proszę napisz ją w komentarzach na Facebooku.  

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *