Rozmowa telefoniczna z synem zakończyła się, ale połączenie w telefonie komórkowym, prawdopodobnie, nie zostało przerwane. Słychać było wszystko, co działo się w jego mieszkaniu

Teraz często zdarza się, że dzieci wspominają o rodzicach tylko wtedy, gdy czegoś potrzebują.

Tak też się stało ze mną, zapomnieli zupełnie o mnie, ale niedawno wszystko się zmieniło. Mam 70 lat, a mój jedyny syn – Marcin, ożenił się od razu po ukończeniu uniwersytetu. Jego żoną została koleżanka z klasy, Joanna – bardzo piękna dziewczyna, ale o okropnym charakterze.

Zawsze myślała tylko o sobie i nigdy nie uważała za konieczne pomagać innym. Tylko przyjmowała pomoc na swoją korzyść. Mój mąż wtedy pracował w firmie budowlanej i zajmował tam wysoką pozycję. Syn skończył uniwersytet z trójkami i od razu zaczął prosić o pracę u ojca.

Został zatrudniony jako zwykły specjalista, ponieważ nie miał praktycznie żadnej wiedzy. Po ślubie Marcin zaczął sugerować, że jego zarobki nie wystarczają na utrzymanie rodziny, i pod protekcją swojego ojca został kierownikiem działu. Pewnego razu mój mąż zapytał syna: “A dlaczego twoja żona nie pracuje?”.

Wtedy zatrudnił Joanna jako asystentkę w dziale umów. Tak żyli przez kilka lat, pracowali i trochę oszczędzali, żeby wziąć kredyt na własne mieszkanie. Kupili dwupokojowe mieszkanie na kredyt i wpłacili pierwszą ratę. Postanowiliśmy pomóc dzieciom, w końcu to nasz jedyny syn, więc pewnego wieczoru przynieśliśmy im dużą sumę pieniędzy.

Na co Joanna się uśmiechnęła, ale pieniądze wzięła: “Dziękuję, cioci Ewo, ale my z Marcinem pracujemy i takie sprawy możemy rozwiązywać samodzielnie.”

Byłam zszokowana, kiedy dowiedziałam się, że za te pieniądze kupili sobie zagraniczną wycieczkę w bardzo drogi hotel. My nie mogliśmy sobie na to pozwolić, a oni nigdy nie potrafili oszczędzać.

W tym czasie mąż nagle zmarł, było to bardzo nagłe i niespodziewane. Problemy z sercem. Nie mogłam dojść do siebie i ten trudny rok w ogóle nie pamiętam. Marcin był wtedy bardzo zaniepokojony, ale nie ze względu na śmierć ojca, ale dlatego, że stracił jego protekcję w pracy. A synowa przyszła tylko na pogrzeb i potem powiedziała, że jest chora i nawet nie odwiedziła mnie.

Wtedy bardzo schudłam, ze stresem pogorszyło się moje samopoczucie i postanowiłam się zbadać. Niestety, wcześniej mąż zawoził mnie do lekarza, a teraz nie ma kto. Dlatego poprosiłam Marcina.

Zadzwoniłam do niego: “Synku, nie mogę sama dojść do przychodni, przyjedź, pomóż mi się tam dostać – pójdziemy pieszo”. Syn na początku szukał wymówek, ale ostatecznie przyjechał. Po miesiącu musiałam znów pójść na kontrolę, ale tym razem Marcin mi odmówił. Powiedział, że ma dużo pracy. Nie odłożył słuchawki i usłyszałam jego rozmowę z synową:

No, uwierzyła?
Tak jakby. Nie chcę jej oszukiwać, to nie fair. Ale jestem taki zmęczony, w ogóle nie mam siły teraz jechać na drugi koniec miasta. To cały wieczór. Zobaczmy lepiej jakiś film.
Nie martw się o nią, ma pieniądze. Dlaczego nie wezwie taksówki? Mogłaby też pomyśleć o nas, że jesteśmy po pracy, zmęczeni, nikt nam teraz nie pomaga. I nie mów, że jest tak bardzo chora, żeby jeździć do szpitala co miesiąc.
Postawiłam słuchawkę na telefonie komórkowym: “Nikt wam nie pomaga… Kto was zatrudniał do tej pracy?”. Nie mogę opisać, jak mi było gorzko.

Pieniądze miałam faktycznie, ale ja i mój mąż oszczędzaliśmy je na lokacie, więc nie chciałam ich teraz ruszać. Opiekunki też nie chciałam zatrudniać i w trudzie sama wyleczyłam się. Od tego czasu nie dzwoniłam już do syna, ale oni do mnie zadzwonili w dniu urodzin, pogratulowali i powiedzieli, że przyjadą, ale nigdy nie przyjechali. I ja nie czekałam, bo ta sytuacja była bardzo gorzka dla mnie. Nagle, po roku, się pojawią.

W firmie, w której pracowali, przeprowadzono redukcję, a akurat wtedy uderzył kryzys, i zwolnili zarówno Marcina, jak i Joannę, ponieważ zostawili pracę tylko dla tych ludzi, którzy mieli jakąś wartość zawodową.

Ale kredyt na mieszkanie musieli spłacać, więc zaczęli do mnie przyjeżdżać. Prawdę mówiąc, o pieniądze przyszedł tylko Marcin. Wtedy wysłuchałem go i powiedziałem: “Niech twoja żona przyjedzie, to się zastanowię”.

Z bramy od razu poprosiła o 50 tysięcy, a ja jej odpowiedziałem: “Jesteście dorośli, sami dbacie o siebie, nikt wam nie pomaga, biedactwa, a teraz przyszliście do mnie”. Synowa nie zrozumiała aluzji, fuknęła i odeszła.

Kilka dni później znów przybiegła, taka miła, przyniosła ciasto. Okazało się, że bank podał ich do sądu. Pomogłem im finansowo, bo to mój własny syn. Od tego czasu ich nastawienie do mnie zmieniło się, teraz dzwonią, przyjeżdżają. Ale żyją skromnie, życie ich nauczyło.

Wiele osób dzieli się z nami swoimi historiami, aby dowiedzieć się, co inni o tym myślą. Jeśli masz swoją opinię lub sugestię dotyczącą tej historii, proszę napisz ją w komentarzach na Facebooku.  

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *