Babcia ma dziewięćdziesiąt lat. Niedawno wyrzuciła z swojego mieszkania mojego kuzyna brata i jego żonę. A potem przeszła w głęboką obronę: odbiera telefony po słowach „Przyjadę do ciebie”, nie otwiera nikomu drzwi.
Dlaczego wyrzuciła brata, tego nie mówi. Ale znając jego nieodpowiedzialność i egoistyczne podejście do innych ludzi, jej postępek nie zdziwił mnie.
Po usłyszeniu o zwolnionym miejscu i tym, że babcia została w trzypokojowym mieszkaniu sama, pokolenie średnie zorganizowało natychmiastową rodzinna naradę, którą babcia zignorowała. Temat był niezwykle ważny: jak człowiek w tak podeszym wieku będzie żyć sam?
Jedna z cioci, siostra taty, postanowiła powierzyć swoją mamę w opiece swojej córki. Można zauważyć, że trzydziestoparoletnie ręce jej córki są chaotyczne i bezrobotne. Druga ciocia znalazła babcie przytulne jednopokojowe mieszkanie na obrzeżach, pod pretekstem dbałości o jej budżet:
- Młodzież przeprowadziła się, a co, matka będzie komunalne za swoje jajka płacić?
Wujek zaproponował zabranie babci do siebie, a mieszkanie doskonale przydałoby się jego synowi, który niedawno się ożenił. Logika była zrozumiała: starsza gospodyni miała osiemdziesiąt cztery lata, więc teraz przyszedł czas na młodą rodzinę. Ale wszystkie te rozważania były opakowane w piękny opakowanie i podane jako troska:
- Boję się o mamę. A u mnie będzie pod opieką! – a co? Jeden z jego synów mieszkał, niech teraz drugi mieszka u swojej babci, ale z uwzględnieniem wcześniejszych błędów – bez samej babci, zgadza się?
Tata, który poprosił swoją rodzinę, aby nie mieszać się w życie osoby, był przytłoczony masą.
Pierwsza ciocia okazała się najbardziej bezczelna, WSZEDŁA – wkrótce jej córka. I tak zdecydowano. Dziewczyna zaczęła pakować swoje rzeczy, aby przesiąść się z mamy na babcię. To, o czym jej powiedziano w rozmowie telefonicznej, którą babcia rozpoczęła, było wystarczające, aby zrozumiała sens słów osoby, która dzwoniła.
Jej kuzynka, dwujęzyczna siostra, przybyła na miejsce, do swojego przewidywanego miejsca pobytu, nawet rozplanowała wystrój w swoim pokoju. Ale to nie o to chodziło. Babcia zamknęła się na wszystkie zamki, wystawiając słoik z przetworem jako przysmak w klatce schodowej i zabezpieczając drzwi przed wszystkimi argumentami.
Powiedziała, że do osiemdziesięciu czterech lat nie żyła sama, a teraz chce cieszyć się spokojem. A co, jeśli coś się stanie? Upadnie? Zrobi się źle? Nie może być sama!
Tak. Babcia nie ma sumienia! Na początku mieszkała z rodzicami, potem z rodziną dziadka, potem z dziećmi, potem z dorosłymi dziećmi i małymi wnukami, a teraz chce żyć sama! W trójkącie! Ojej! A co z procesem przeczołgiwania? W kierunku dołka na metr na dwa? Zostawić mieszkanie młodym?
Tata jest świetny. Od samego początku sprzeciwiał się jakiejkolwiek ingerencji w życie babci. I postanowił rozwiązać, przepraszam za takie sformułowanie, ten problem w sposób radykalny.
Babci nie można zostawić samą. Fakt? Fakt. Prawa kuzynki: a co, jeśli coś się stanie? Nikt nie ma kluczy, babcia po powrocie wnuka zmieniła zamki. A także jej wiek: dzisiaj jest dobrze, a jutro wszystko boli, nic nie pomaga.
Tata, za zgodą i akceptacją swojej matki, zainstalował w jej przedpokoju kamerę monitoringu. Dla spokoju wszystkich, aby widzieli – żywa i zdrowa. Teraz ulubionym zajęciem babci stało się kozaczenie, przechodząc obok kamery.
Problem z pieniędzmi został również rozwiązany, no cóż – rozwiązany, on sam odpadł. Babcia wcześniej sama płaciła czynsz, a teraz będzie oszczędność, mniej ludzi, mniej liczników. Odmówiła pieniądze: wszystko sama, mówi, tylko puście mnie.
I to wszystko. Wszyscy są zadowoleni. Jedno małe osiągnięcie postępu technologicznego skutecznie ochroniło babcię przed troskami kochających wnuków, którzy nie mieli już czym ją utrzymywać.
Happy end? Prawie. Nadal nie otwiera nikomu drzwi. Wczoraj odwiedziłem ją, zabrałem słoik z dżemem, wystawiony dla mnie w klatce schodowej, i wróciłem do domu. Mam nadzieję, że niebawem znudzi jej się długo oczekiwane samotnictwo. Kocham babcię, ale nie pretenduję do jej metrów.
Wiele osób dzieli się z nami swoimi historiami, aby dowiedzieć się, co inni o tym myślą. Jeśli masz swoją opinię lub sugestię dotyczącą tej historii, proszę napisz ją w komentarzach na Facebooku.