25 maja mija 60. rocznica urodzin Roberta Brylewskiego, legendy polskiej sceny niezależnej. Był współtwórcą takich zespołów jak m.in. Kryzys, Izrael, Brygada Kryzys i Armia.
Mistrz Yoda polskiego rocka, lokomotywa rodzimego undergroundu, niepowtarzalna postać polskiej kultury – takimi słowami Roberta Brylewskiego określił dziennikarz Rafał Księżyk, który wspólnie z muzykiem pracował nad jego autobiografią, a w zasadzie wywiadem rzeką “Kryzys w Babilonie”.
Wokalista, gitarzysta, kompozytor, autor tekstów urodził się 25 maja 1961 w śląskim Koszęcinie. Jako syn dwojga artystów Zespołu Pieśni i Tańca “Śląsk” im. Stanisława Hadyny, z muzyką był związany od dzieciństwa. “Doszedłem do wniosku, że ja w ogóle zostałem wyselekcjonowany genetycznie do tego, co mam w życiu robić. I na to pracowali nie tylko rodzice, ale wszyscy przodkowie, którzy patrzą teraz na mnie z gwiazd. (…) No i wyobraź sobie dzieciaka, który wyrasta w atmosferze ciągłych prób, wciąż słyszy chór zawodzący ‘Ondraszku, Ondraaaszkuuu!’. Muzykę dostawałem codziennie na śniadanie” – tak Robert Brylewski wspominał w rozmowie z Księżykiem dla magazynu “Playboy”. Na zdjęciu Robert Brylewski w 2003 r.
Od lat 70. współtworzył lub brał udział w kilkunastu projektach muzycznych, z którymi wydał łącznie kilkadziesiąt płyt. Bliski był mu nie tylko punk rock, ale także reggae i muzyka elektroniczna. W 1978 r. Robert Brylewski współtworzył zespół The Boors, który rok później, po zmianach w składzie, zmienił nazwę na Kryzys. Grupa zakończyła działalność w 1981 r.
Następnie Brylewski, wraz z liderem zespołu Tilt Tomaszem Lipińskim (na zdjęciu razem), założył Brygadę Kryzys. W 1982 r. artyści wydali płytę “Brygada Kryzys”, uznaną za pierwszy w Polsce album punkowy, a później – za jedno z najważniejszych wydawnictw w historii polskiej muzyki rockowej.
W tym samym roku Brygada Kryzys zakończyła działalność, a Brylewski powołał do życia swój kolejny projekt – Izrael, który był pierwszym polskim zespołem grającym reggae. Grupa nagrała osiem płyt, w tym “Biada, biada, biada”, “Nabij faję” i “Duchowa rewolucja”. W latach 1985-1993 Robert Brylewski grał również w rockowym zespole Armia, z którym wydał cztery albumy: “Armia”, “Legenda”, “Czas i byt”, a także koncertowy “Exodus”. Szczególnie płyta “Legenda” (z takimi utworami, jak “Niezwyciężony”, “Opowieść zimowa” i “Trzy bajki”) cieszy się kultowym statusem.
W 1991 r. reaktywował Brygadę Kryzys; nagrał m.in. płytę zatytułowaną “Cosmopolis”. Dwa lata później grupa znów zakończyła działalność. W latach 90. muzyk uczestniczył w takich projektach jak: Max i Kelner, Falarek Band, The Users, Dyliżans i Poganie. Nagrał też dwie solowe płyty z muzyką elektroniczną – “Warsaw Beat” i “Warsaw Beat II”. W 2003 r. po raz trzeci reaktywowano Brygadę Kryzys, trzy lata później – Izrael. W 2008 r. działalność wznowił Kryzys, czego owocem było wydawnictwo zatytułowane “Kryzys komunizmu”.
W 2012 r. ukazała się autobiografia “Kryzys w Babilonie” (w formie wywiadu przeprowadzonego przez Rafała Księżyka). Brylewski zagrał jednego z głównych bohaterów w filmie “Polskie gówno” Grzegorza Janowskiego. Muniek Staszczyk przyznał, że gdy po raz pierwszy zobaczył Brylewskiego na scenie, sam podjął decyzję o tym, że zakłada zespół. Andrzej Smolik powiedział, że dla niego był mistrzem, kimś, od kogo się uczył. Inni podkreślają jego wielką skromność, pokorę i wielkie oddanie muzyce. Sam Brylewski przyznał: “Muzyka to komunikowanie się z innymi. Wolę być skazany na samotność w życiu, niż w muzyce”.
Na początku 2018 r. na warszawskiej Pradze muzyk został dotkliwie pobity. Muzyk miał bardzo poważne urazy głowy, początkowo był utrzymywany w stanie śpiączki farmakologicznej. “Przez kilka tygodni był także leczony w warunkach domowych, ale w maju ponownie trafił do szpitala, gdzie zmarł” – informowała prokuratura. Biegły z zakresu medycyny sądowej stwierdził, że śmierć muzyka 3 czerwca 2018 r. była następstwem obrażeń głowy, których doznał kilka miesięcy wcześniej. Robert Brylewski miał 57 lat. 15 czerwca po pogrzebie jego prochy zostały pochowane na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie. Pośmiertnie został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. W połowie maja 2021 r. zapadł wyrok w sprawie mężczyzny, który pobił Brylewskiego. Oskarżony został skazany na 13 lat pozbawienia wolności, a także zapłatę 100 tys. zł na rzecz rodziny muzyka. Robert Brylewski pozostawił dwie córki: Sarę i Ewę, z zakończonego w 2001 r. rozwodem małżeństwa z Vivian Quarcoo, wokalistką związaną z grupami Izrael i Brygada Kryzys.