Osoba, która ciągle narzeka, odbiera twoją energię!

W życiu pojawia się wiele problemów. Oczywiście, nasi bliscy i znajomi również mają swoje trudności, i często musimy wysłuchać skarg na coś lub kogoś. Z jednej strony jest to naturalne, ludzie chcą jakoś złagodzić napięcie, porozmawiać. Ale z drugiej strony, ciągłe słuchanie czyichś skarg pochłania naszą energię.

Ważne jest okazywanie empatii i współczucia naszym bliskim i znajomym, gdy mają trudności, ale ciągłe słuchanie narzekań jest po prostu niezdrowe dla nas.

I bardzo trudno jest się temu oprzeć. Przecież nie chcemy być obojętnymi czy egoistycznymi osobami w oczach “narzekających”.

Dlatego ważne jest umieć rozpoznać takie sytuacje, wiedzieć, jak mogą wpływać na nasze życie i umieć na nie właściwie reagować.

Dlaczego nie słuchać narzekań? Takie osoby przeklinają swoje życie, ukazują siebie jako ofiary, narzekają na wszystko i wszystkich, ale nie robią nic, aby zmienić sytuację, zmienić swoje życie.

Na początku akceptujemy te skargi normalnie (co zrobić, jeśli ktoś ma trudną sytuację i zawsze mu się nie powodzi…), ale potem zaczynamy rozumieć, że problem nie leży w sytuacji, ale w samej osobie, że tendencja do narzekania na wszystko i wszystkich stała się częścią jej stylu życia.

Ona używa (świadomie lub nieświadomie) tych skarg jako narzędzia manipulacji, których celem jest wywołanie w nas uczucia winy, współczucia, litości, a jednocześnie zrzucenie odpowiedzialności za to, co się jej dzieje.

Często ulegamy tej manipulacji i czujemy się zobowiązani do rozwiązywania jej problemów lub przynajmniej empatycznego słuchania jej “wyznań” i pocieszania tej osoby.

Co się dzieje z nami, gdy ciągle słuchamy czyichś skarg? Takie “narzekające” osoby zazwyczaj potrafią sprawić, że ich rozmówcy emocjonalnie się angażują, i często stajemy się “zaniepokojeni” ich nieszczęściami (rzeczywistymi lub wyimaginowanymi) i zaczynamy postrzegać ich problemy jako swoje.

To odbiera nam dużo energii.

Nasz stan emocjonalny się zmienia, nasze emocje są teraz w dużej mierze determinowane przez sytuację, w jakiej znajduje się druga osoba.

Uczucia takie jak frustracja, poczucie winy i smutek powodują zmiany hormonalne w mózgu, które skutkują:

nierównowagą emocjonalną trudnościami w rozwiązywaniu własnych problemów pogorszeniem koncentracji negatywnymi myślami Co możemy zrobić, aby uniknąć bycia na smyczy “narzekających”? Życie często zakłóca i miesza nasze plany, i od czasu do czasu musimy stawić czoła nieprzyjemnym niespodziankom i problemom.

Gdy ponosimy porażkę, często odczuwamy frustrację i gorycz, ale nie jest mądrze “obsesyjnie” rozpamiętywać te negatywne emocje.

Tracimy energię na te uczucia i narzekania, które mogłyby być wykorzystane do pokonywania przeszkód i rozwiązywania problemów.

Dokładnie tak zachowują się “narzekający”, i nie powinniśmy na to przymykać oka. Nie musimy słuchać bez końca narzekań i robić z problemów innych osób nasze własne problemy.

Nie możemy rozwiązać problemów innych ludzi, sami mamy dość swoich.

Co więc robić?

Trzymaj dystans

Gdy to możliwe, trzymaj się z dala od takich osób, ponieważ próbują cię manipulować.

Im mniej będziesz słuchać ich narzekań, tym szybciej zrozumieją, że nie zamierzasz “troszczyć się” o ich negatywne doświadczenia, nie zamierzasz na to tracić energii.

Daj “narzekającemu” zrozumieć, że jego problem to jego problem

Jeśli znajdziesz czas, aby wysłuchać skarg, jasno daj do zrozumienia “narzekającemu”, że głównym problemem jest jego nastawienie do sytuacji i do życia ogólnie.

Staraj się nie być zbyt “zaniepokojony” jego sytuacją i doradź mu, aby sam rozwiązał problem.

Nie pokazuj “słabości”

Ponieważ masz do czynienia z manipulatorem, nie powinieneś mu pokazywać swojej gotowości do rozwiązywania jego problemów.

Oczywiście, możesz odczuwać empatię, ale staraj się kontrolować sytuację i nie spieszyć z pomocą, gdy problem w żaden sposób cię nie dotyczy.

Ustanów granice

Masz prawo żądać od takiej osoby, aby nie dzieliła się z tobą swoimi tragediami i nie torturowała cię narzekaniami.

Jeśli masz dość słuchania tej negatywności, powiedz tej osobie, że ci się to nie podoba i nie chcesz, aby zalewała cię strumieniem skarg.

Czy masz przyjaciela lub krewnego, który ciągle narzeka? Czas działać!

Nie graj w ich grę, w przeciwnym razie poczujesz, że wprowadzasz do swojego życia dużo negatywnych energii.

Wiele osób dzieli się z nami swoimi historiami, aby dowiedzieć się, co inni o tym myślą. Jeśli masz swoją opinię lub sugestię dotyczącą tej historii, proszę napisz ją w komentarzach na Facebooku.  

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *